spot_img

Plakat w bibliotece i kilka rad od mistrza grafiki

Jaki wpływ na odbiór książki mają poziome linie zamieszczone na jej okładce? Jak wykonać dobry plakat reklamujący biblioteczną akcję? Czy są jakieś proste tricki, które uatrakcyjnią projekt? Praktyczne wskazówki odnajdziecie w fantastycznej publikacji Chipa Kidda, jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie projektantów grafiki.

Wszystko jest projektem

Kidd wykonał dotychczas ponad tysiąc projektów graficznych. Ma w swoim portfolio między innymi okładki do amerykańskich wydań Jurassic Park czy The English Patient. W książce Start. Desing dla nastolatków i nie tylko opublikowanej nakładem wydawnictwa Mamania Kidd postanowił podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą z zakresu projektowania graficznego oraz tzw. know-how. Nie opracował jednak klasycznego poradnika czy podręcznika projektowania – ten popularny amerykański grafik postawił sobie za cel uświadomienie młodych ludziom prostej prawdy: wszystko, co nas otacza jest projektem i w związku z tym warto znać podstawowe tricki wizualne.

Plakat w bibliotece i kilka rad od mistrza grafiki

Zabawy formą

Książka podzielona jest na pięć części: szczególnie ciekawe i w mojej ocenie najbardziej wartościowe w całej publikacji są dwa najobszerniejsze rozdziały zatytułowane Forma oraz Typografia. Kidd omówił w nich podstawowe zagadnienia z zakresu projektowania takie jak: skala, zastosowanie powtórzeń graficznych czy zabawy ostrością. Przedstawiał te problemy na przykładach wielu projektów – z ogromnym zaciekawieniem czytałam mikro-analizy okładek, plakatów oraz zdjęć, w których Kidd zdradzał, jakie proste kroki zastosowano, żeby osiągnąć zamierzony rezultat.

Oto kilka przykładów zastosowanych przez niego wyjaśnień:

Korzystanie z inwersji w designie to niemalże oszukiwanie, bo jest to tak łatwe i tak dobrze działa. Wystarczy, że odwrócisz obraz, a już osoba, która  na niego spojrzy, automatycznie zrobi to uważniej.

Pionowe linie podkreślają wysokość i wytrzymałość. Wykorzystuj je, gdy chcesz stworzyć wrażenie eleganckiej stabilności, jak na tapecie ściennej.

Przycinanie jest to bardzo proste i użyteczne narzędzie, ponieważ zmusza widza do spojrzenia na coś w inny sposób.

Plakat w bibliotece i kilka rad od mistrza grafiki

Inteligentnie i estetycznie

Start. Desing dla nastolatków i nie tylko, tak jak już wspomniałam, nie jest typowym podręcznikiem do nauki projektowania graficznego. Marcin Wicha, jeden z recenzentów tej książki, napisał o niej: „Chip Kidd nie uczy projektowania. Uczy myślenia” – jest to niezwykle trafna myśl, którą rozszerzyłabym jeszcze o jedno: jej autor uczy przede wszystkim uważnego patrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Kto z Was, spojrzawszy na zdjęcie okładki tej książki, zauważył graficzny kawał?  Kidd jest projektantem, który nie boi się łamać utartych schematów, żartować czy puszczać oko do czytelnika – ma odwagę opublikować swoje rozkoszne zdjęcie z czasów, kiedy był pięciolatkiem, chodzącym w nieco obciachowej, czerwonej kamizelce i napisać wprost:

Gdy projektanci graficzni w takich książkach jak ta wstawiają swoje zdjęcia z dzieciństwa, jest to, trzeba to głośno powiedzieć, bezczelny sposób na zyskanie natychmiastowej sympatii czytelnika. Bezczelny, ale bardzo skuteczny.

Autor książki Start. Desing dla nastolatków i nie tylko czaruje właśnie tym, że do bycia czarusiem się przyznaje – moją sympatię w pełni zyskał swoją wiedzą, inteligencją i kreatywnością widoczną na każdej karcie tej publikacji.

Lustrzane inspiracje

Książka Chipa Kidda to wiedza w czystej formie przydatna dla bibliotekarza. Możemy zaprojektować w swojej bibliotece wszystko: od strzałek kierunkowych, nazw regałów czy napisu „nowości”. Rozglądnijcie się po waszych placówkach: co już zaprojektowaliście, co można ulepszyć graficznie?

Dodatkowo warto pokazać Start. Design dla nastolatków i nie tylko młodzieży – zachęćcie ich do wspólnego działania, pracy nad interesującą grafiką. W rozdział ostatnim, zatytułowanym 10 projektów zamieszczono i opisano krok po kroku zadania, które można samodzielnie wykonać bez ponoszenia nakładów finansowych (są to między innymi takie misje jak „Załóż kolekcję designu” czy „Stwórz własną tożsamość wizualną”).

Plakat w bibliotece i kilka rad od mistrza grafiki


TYTUŁ: Start. Desing dla nastolatków i nie tylko
AUTOR: Chip Kidd
LICZBA STRON: 160
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec