spot_img

Jak poskromić małego gagatka? Porady na kłopoty

Do każdej biblioteki wpada czasem maluch – wulkan energii, którego życiową misją jest: zniszczenie porządku na półkach, wysokogórska wspinaczka na regał z książkami, rozpłakanie się i dzika awantura zatytułowana „brak książeczki o wozie strażackim”. Rodzice i bibliotekarze bywają wówczas bezradni, ale w książce Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały znajdziecie kilkanaście praktycznych rad, jak zatrzymać zbliżającą się katastrofę.

Wychowana przez ekspertkę

Zarówno na przedmiotach pedagogicznych wykładanych na uniwersytetach, jak i na szkoleniach z zakresu pracy z dziećmi, prowadzący zajęcia bardzo często sięgają do wydanej w charakterystycznej, niebieskiej okładce pozycji Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish. Jest to swoisty podręcznik do skutecznej komunikacji. Zbieżność nazwisk oraz podobieństwo pomiędzy tymi tytułami to oczywiście nie przypadek – autorka Jak mówić, żeby maluchy…, jak sama pisze, była wychowywana przez pisarkę „bestsellerowych książek o… wychowywaniu dzieci”.

Jak poskromić małego gagatka? Porady na kłopoty

Techniki dla każdego

Autorki poradnika Jak mówić, żeby maluchy… przedstawiają szereg niezwykle praktycznych metod i narzędzi, które z powodzeniem można zastosować przy niemal każdym konflikcie. Dziecko nie chce się ubrać? Wykonuje niebezpieczne ruchy na schodach? Odmawia współpracy przy wyjściu? Faber jako matka trójki pociech doświadczyła tych incydentów rodzicielskiej bezradności na własnej skórze. Do poszczególnych sytuacji dopasowuje proste wskazówki.

Faber i King stanowczo sprzeciwiają się wszelkim formom przemocy wobec dzieci oraz odnoszą się do maluchów z szacunkiem i wyrozumiałością. Momentami szczerość tudzież prostolinijność autorek jest uderzająca:

Spójrzmy prawdzie w oczy. Gdyby dzieci robiły to, co im każemy, sprawy toczyłyby się gładko i wszyscy świetnie by się czuli!.

Proste przykłady

Dobrze będzie zilustrować techniki zaproponowane przez Faber i King przykładem. Jak zareagować na sprzeciw dziecka, które wyrazi podczas zajęć w bibliotece negatywne uczucia np. „ta zabawa jest głupia” albo „nigdy nie będę czytać książek”? Jako sposób na rozwiązanie tej sytuacji autorki proponują nazwanie i zaakceptowanie uczuć dziecka słowami, pismem lub sztuką:„

1. Zaciśnij zęby i powstrzymaj chęć natychmiastowego sprzeciwu!
2. Pomyśl o emocjach, jakie odczuwa dziecko.
3. Nazwij te emocje i wypowiedz zdanie, którym je określisz”.

Książka Jak mówić, żeby maluchy… jest po brzegi wypełniona przykładami rozwiązań z życia wziętych – żeby utrwalić pozytywne komunikaty, Faber i King sięgają po liczne powtórki materiału, przypomnienia oraz komiksowe ilustracje.

Jak poskromić małego gagatka? Porady na kłopoty

Test wiarygodności

Chyba każdy, kto miał w ręku ten poradnik, zastanawiał się, czy techniki zaproponowane w książce naprawdę działają. Po lekturze nie mogłam się oprzeć pokusie przetestowania pomysłów amerykańskich autorek na moim, niespełna dwuletnim dziecku. Z zaskoczeniem muszę przyznać, że popularyzowane przez nie metody kilkukrotnie sprawdziły się i pozwoliły mi uniknąć potencjalnych sprzeczek. Warto zauważyć, że wiele technik prowadzi również do załagodzenia konfliktów z dorosłymi osobami – autorki prostymi słowami objaśniają mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem oraz uczą nazywania własnych emocji i respektowania uczuć innych. Trzeba jednak pamiętać, że sztuka komunikacji jest jednak niezwykle trudna i wymaga nieustannej pracy nad sobą – wszystkie rodzicielskie kłopoty nie znikną po jednorazowym sięgnięciu po tę książkę…

Lustrzane inspiracje

W mojej ocenie metody zaproponowane w publikacji Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat sprawdzą się w bibliotecznych realiach. Niejednokrotnie mali odbiorcy pozostają głusi na prośby bibliotekarzy o np. nieprzestawianie książek z regału na regał. Zamiast mówić „Nie przestawiaj tych książek”, „Nie dotykaj” etc. zainspirujcie się tym poradnikiem i zaproponujcie inne rozwiązania. Może znajdziecie chętnych, którzy zatroszczą się o porządek na poszczególnych półkach? Może dzieci stworzą wspólnie postać strażnika bibliotecznego regału? Sięgnijcie po książkę i dążcie do zbudowania jeszcze lepszych relacji z otaczającymi was dziećmi.


TYTUŁ: Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały? Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat
AUTOR: Joanna Faber, Julie King
LICZBA STRON: 432
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec