spot_img

Jak podnieść książki oddechem?

Które dziecko nie lubi spektakularnych tricków – widowiskowych wybuchów i zaskakujących huków? Eksperymentowanie to nie lada gratka dla młodych widzów. Autor Eksperymentów dla ciekawych świata opracował proste doświadczenia, które z łatwością przeprowadzicie w każdej bibliotece.

Pomysł na doświadczenia

Na rynku wydawniczym jest wiele popularnonaukowych książek o doświadczeniach dla dzieci. Aby jednak przeprowadzić jakikolwiek eksperyment, czytelnik musi posiadać w domu niezbędne materiały, a autor w prosty sposób powinien przekazać wiedzę, jak prawidłowo wykonać doświadczenie. Mało tego, same eksperymenty muszą być efektowne i proste do przeprowadzenia – wręcz intuicyjne. Wiele książek z doświadczeniami zawiera ciekawe pomysły, które jednak są zbyt trudne do wykonania ze względu na konieczność zdobycia nietypowych materiałów lub ze względu na stopień skomplikowania poleceń. Jak pozycja Eksperymenty dla ciekawych świata wypada na tle tego typu książek?

50 zabaw

Książka zawiera aż pięćdziesiąt doświadczeń, podzielonych na sześć rozdziałów (wyróżnionych ze względu na obszar fizyki, którego dotyczą – m.in. rozdziały poświęcone siłom czy elektryczności). Są to na ogół proste testy z wykorzystaniem przedmiotów domowego użytku takich jak: plastikowe butelki po napojach gazowanych (eksperyment „Pod ciśnieniem”), balonik i kubki („Klejenie bez kleju”), szklanki, karty do gry czy monety („Spadek pieniądza”). Zadania są proste do wykonania, opisane przeważnie w sześciu krokach (najbardziej obszerna instrukcja liczy trzynaście kroków).

Sporo z tych eksperymentów ma charakter zabawy integracyjnej – wykonując doświadczenie „Mocarny łuk”, dzieci wcielają się w rolę podpór średniowiecznej katedry, a w zadaniu „Zaczarowany ołówek” wspólnie przeprowadzają proste doświadczenie z użyciem telewizora i ołówka. Do gustu przypadły mi zwłaszcza zadania, które można określić mianem „kulinarnych”: „Magnetyczne śniadanie” (test sprawdzający czy w płatkach śniadaniowych rzeczywiście znajduje się duża porcja żelaza) oraz „Cytrusowa lampa” (dzieci budują własną lampkę oliwną w łupinach pomarańczy).

Jak podnieść książki oddechem?

Instrukcja i ciekawostki

Do prostej instrukcji informującej jak wykonać dany test, zamieszczono cztery krótkie akapity zatytułowane kolejno:

  • Jak to działa – jest to krótkie, rzeczowe objaśnienie praw, które zadziałały w wykonywanym eksperymencie;
  • Dobra rada – zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą w prawidłowej realizacji doświadczenia (np. „Zanim zaczniesz przechylać kartony, sprawdź, czy linijka lub drążek na pewno dotyka każdego z nich”);
  • Co się stanie, gdy… – przedstawiono alternatywne formy doświadczenia/inne propozycje zabaw;
  • Nauka i życie – podano przykłady urządzeń/miejsc/zjawisk, w których działają prawa, wykazane w eksperymencie.

Wspomniane podrozdziały są naprawdę krótkie (wszystkie razem mieszczą się na ogół na jednej stronie) – autor zadbał o to, żeby wytłumaczenia praw fizyki nie zanudziły małych czytelników, ale były wsparciem dla dobrej zabawy.

Lustrzane inspiracje

Do zrealizowania w bibliotece polecam prosty test „Ciężka lektura” z użyciem trzech dwustu-stronnicowych książek w twardej oprawie, taśmy klejącej, słomki oraz foliowego woreczka. Dzieci, dmuchając słomką w woreczek, siłą oddechu unoszą powieści w górę o 2-3 cm. Jeżeli czujecie się dobrze w tematyce praw fizyki, warto korzystając z doświadczeń opisanych m.in. w tej książce, założyć Dziecięcy Klub Młodego Odkrywcy, w ramach którego będziecie wspólnie z dziećmi wykonywać proste eksperymenty.


TYTUŁ: Eksperymenty dla ciekawych świata
AUTOR: Thomas Canavan
LICZBA STRON: 128
WYDAWNICTWO: Debit
ROK WYDANIA: 2018