spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [57]

Czytanie w metrze, spór o rozbudowę jednej z bibliotek, sytuacja branży poligraficznej oraz słynne biblioteki i ich historie – to tematy tego wydania Bibliotecznego pasma informacyjnego.

Dr Makowski: gdy słyszę, że „ludzie czytają w metrze”, myślę, że mamy tylko dwie linie

kultura.onet.pl: Wydawało się, że jego popularność bezpośrednio wpłynie na czytelnictwo, jest bardzo wciągający. Tymczasem okazało się, że poziom nie spada – mówi Onetowi dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie dr Tomasz Makowski. Placówka opublikowała raport dotyczący polskiego ruchu wydawniczego w 2017 r.

Rekordowe dane z rynku książki

Kraków: Spór mieszkańców o rozbudowę biblioteki Czartoryskich

investmap.pl: Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje się do przebudowy i rozbudowy jednego ze swoich oddziałów, czyli budynku Biblioteki Książąt Czartoryskich przy ulicy Św. Marka 17. Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Św. Jana bojkotują tą inwestycję.

Dobra sytuacja branży poligraficznej w Polsce. Problemem nie jest niskie czytelnictwo, ale terminy płatności i kondycja finansowa wydawców

biznes.newseria.pl: Blisko 40 proc. Polaków czyta przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Choć poziom czytelnictwa znajduje się na niskim poziomie, to coraz częściej kupujemy książki. Rośnie też liczba publikowanych tytułów, od roku 1991 – ponad trzykrotnie. Dla przemysłu poligraficznego oznacza to dobrą koniunkturę, zwłaszcza na rynku książek z twardą oprawą, które gwarantują najwyższe marże. Jednocześnie spada średni nakład publikowanych tytułów, dlatego coraz więcej firm stawia na druk cyfrowy, znacznie tańszy niż tradycyjny.

Słynne biblioteki i ich historie

cojestgrane24.wyborcza.pl: Gdy myślimy o bibliotekach, widzimy rzędy regałów z książkami, zakurzone magazyny, pochylonych nad lekturą studentów. Ale biblioteki to także miejsca, które odegrały ważną rolę w rozwoju ludzkości, to pełne tajemnic instytucje, wokół których narosło wiele legend i wreszcie – to często obiekty o wyjątkowej architekturze.

Włoska biblioteka Pinokia stworzona przez Polaków

Źródło zdjęć: pixabay.com – canergrpnr