spot_img

Stać nas na to! – patronat Lustra Biblioteki

Jak zmienić wizerunek biblioteki? Biblioteka w Ożarowie Mazowieckim inicjując użytkowników do wyrażania swoich oczekiwań rozpoczęła akcję marzeń o nowej bibliotece. Aby zachęcić do zmiany zaprezentowała również wspaniałe biblioteki, które znacie z Lustra Biblioteki. Zapraszam do zapoznania się z projektem, także jako partner akcji.

Z okazji jubileuszu 70-lecia Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim i wspomnień z nim związanych bibliotekarze postanowili odrobinę pomarzyć. A do marzeń zaprosili mieszkańców gminy i spytali, jakich przestrzeni, a właściwie jakiej biblioteki, życzyliby sobie na kolejne 70 lat.

Zacznijmy marzyć

I tak powstała strona www.wizjananowelata.pl – gdzie mieszkańcy mogą nie tylko napisać, jak sobie wyobrażają przestrzenie nowej Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, ale i podpatrzeć różnorodne przykłady przestrzeni bibliotecznych w Polsce i Europie. Jest tam trójmiejska Sopoteka, wyjątkowa Stacja Kultura w Rumi, są biblioteki w Morągu, Opolu i Oświęcimiu, a nawet przykład z katalońskiej Girony.

Zobacz katalog marzeń

Opisy marzeń mieszkańców, zamieszczane sukcesywnie na stronie, będą ilustrowane szkicami architektonicznymi wykonanymi na ich podstawie przez, a jakże, studentkę architektury z Ożarowa Mazowieckiego, Zofię Jemioło.

Stać nas na to!

To zaledwie część projektu. Stronie towarzyszyć będzie wkrótce mobilna wystawa uliczna – którą zawita pomiędzy publicznymi przestrzeniami w gminie (Starostwo, szkoły, etc.) o tytule „Stać nas na to!”. Tu na kilku planszach zostaną pokazane dobre, polskie i jedno zagraniczne, wnętrza małych bibliotek z zachętą, aby dać się porwać tym wizjom i wchodzić na stronę www – i marzyć o swojej bibliotece.

Bibliotekarze zawitają do szkół z konkursem „Biblioteka moich marzeń” na stworzenie własnych rysunków i wizji ożarowskiej biblioteki przez dzieci.

Wszystkie z działań zostaną poddane publicznej debacie, którą biblioteka zamierza organizować jesienią z – jeśli się uda – szerokim środowiskiem zainteresowanych – czytelnikami, gośćmi z przedstawianych bibliotek, włodarzami Ożarowa Mazowieckiego.

Jak mówią organizatorzy: – To poważna sprawa. Im więcej marzeń ożarowian zbierzemy, tym lepiej w przyszłości biblioteka zostanie zaprojektowana.

Lustro Biblioteki jako patron akcji zaprasza do oglądania inspiracji, pomysłów Ożarowian na stronie internetowej www.wizjananowelata.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com – Stock Snap