spot_img

Sposób na aktywne przedszkolaki

Słyszałeś o metodzie tworzenia lapbooków? Chcesz jeszcze bardziej zaktywizować grupę przedszkolaków? Książka Opowiedz mnie pomoże przeprowadzić lekcję biblioteczną, w trakcie której nikt nie będzie się nudził!

Sprostać gustom dzieci

Opowieść o strasznym ciemnym zamczysku, nad którego wieżą kłębiły się trzy niespokojne nietoperze niekoniecznie spodoba się co bardziej wrażliwym dziewczynkom. Z kolei historia korony wysadzanej pięcioma diamentami należącej do ciemnookiej królewny może zanudzić łobuzerskich chłopców. Część dzieci woli przygody kosmonauty na dalekiej orbicie, inni posłuchaliby raczej o lwie wylegującym się na drzewie. Autorka Opowiedz mnie wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i proponuje książkę, którą każdy maluch może odczytać na swój własny sposób.

Opowieść czas zacząć

Początkowym punktem lektury jest zamieszczone w kolorowej chmurce krótkie wprowadzenie „Za siedmioma góra, za siedmioma lasami mieszkał(a)…” – to enigmatyczne zdanie musi samodzielnie dokończyć mały czytelnik.  Już na pierwszej stronie ma do wyboru rozmaite elementy: w Opowiedz mnie miejsce znalazła zarówno pięcionoga ośmiornica, czarny kot czy kosmiczna małpa, jak i dwugłowy smok, las duchów oraz czarodziejski domek w kształcie muchomora.

Na każdej stronie zamieszczono podpowiedzi-pytania pomagające dzieciom w budowaniu opowieści (np. „Opowiedz o wybranej postaci: Jak miała na imię? Jak wyglądała? Gdzie mieszkała?”). Autorka wykorzystała klasyczne bajkowe motywy, które ongiś rosyjski literaturoznawca Władimir Propp analizował w swojej kultowej strukturalistycznej Morfologii bajki: wprowadziła m.in. wątki zaczarowanego pojazdu, poszukiwania skarbu czy tajemniczego przedmiotu.

Opowiedz mnie

Rozbudzić kreatywność

Opowiedz mnie to jednak coś więcej niż zbiór klasycznych baśniowych motywów oprawionych w ładną, kolorową okładkę. Ta książeczka sprzyja szczególnie rozwojowi kompetencji językowych przedszkolaków – dzieci chcące opowiedzieć własną bajkę, muszą np. opisać dźwięk wydawany przez niezwykły pojazd, do którego wsiadł ich bohater oraz spróbować odtworzyć za pomocą słów zapach panujący „w oparach czarodziejskiej mgły”. Autorka usiłuje wydobyć z kart książki twórczą moc dziecięcej fantazji – a przy okazji pozwala snuć dzieciom ich własną, wyczekaną i wymarzoną opowieść…

Lustrzane inspiracje

  • Opowiedz mnie to właściwie gotowy materiał do wykorzystania np. przy zajęciach związanych z tworzeniem przez dzieci ich własnych lapbooków. Idea książki na kolanach cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dzieci. Warto wykorzystać ten pomysł i pozwolić dzieciom na twórczą pracę.
  • Słyszeliście o popularnej grze Story Cubes – kości opowieści? Wykorzystajcie motywy przedstawione w Opowiedz mnie, wydrukujcie dostępne w Internecie darmowe szablony dużych sześcianów i wykonajcie własne ogromne kostki opowieści. Dzieci będą zachwycone, mogąc kulać i opowiadać własne historie.

TYTUŁ: Opowiedz mnie
AUTOR: Magdalena Matoso
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Babaryba
ROK WYDANIA: 2017

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec