spot_img

O czym rozmawiać… z niemowlakiem?

Zajęcia z najmłodszymi – żłobkowymi – dziećmi nie należą do najłatwiejszych. Zaproś milusińskich z rodzicami lub opiekunami do siebie i pokaż im serię Emocje przeznaczoną właśnie dla maluchów.

Niemowlaki są istotami niebywale emocjonalnymi. Zajęcia z nimi obfitują w drobne wydarzenia, które łatwo mogą przerodzić się w katastrofę na miarę trzęsienia ziemi. Trzy książeczki z serii Emocje dotyczą właśnie takich sytuacji i bardzo dobrze sprawdzą się podczas zajęć z dziećmi żłobkowymi oraz podczas warsztatów z rodzicami maluszków.

Maluch dobrze zna

Wydana przez Zieloną Sowę seria Emocje obejmuje trzy tytuły: Króliczek czuje złość, Wiewiórka czuje radość oraz Miś czuje smutek. Jak łatwo się domyślić, książeczki poświęcone są najczęstszym uczuciom doświadczanym przez maluszki w codziennych sytuacjach. Miś jest przygnębiony, bo jego mama wyjechała z domu; Króliczek wpada we wściekłość, gdy Kotek zabiera mu jego ulubione klocki; przeziębiona Wiewiórka wraz z mamą rysują ulubione rzeczy marudzącego gryzonia. Są to zdarzenia, z którymi niemowlaki mają do czynienia na co dzień – fabuła historyjek jest więc dopasowana do ich możliwości percepcji wzrokowo-słuchowej.

emocje

Maluch dobrze rozumie

Karty książeczek wydanej w serii Emocje są twarde i odporne na niemowlęce techniki organoleptycznego testowania literatury. Szata graficzna cyklu może co prawda wzbudzać zastrzeżenia osób preferujących bardziej stonowany, ascetyczny styl ilustrowania – kolory ilustracji są wyjątkowo intensywne – jednakże w mojej ocenie nie zakłócają one przekazu treści.

Książeczki są napisane prostym językiem – moja półtoraroczna córka bez trudu przetłumaczyła treść historyjki, opowiadając jak „kic” zrobił „bam”, „miau” (w wolnym tłumaczeniu królik rzucił piłką w klocki układane przez kotka). Treść tekstów, zapisanych w historyjkach  jest stosunkowo krótka i zwięzła – a jak wiadomo, w naturze maluchów nie leży długotrwała kontemplacja dziecięcej beletrystyki…

Lustrzane inspiracje

W jaki sposób można połączyć głośną lekturę cyklu Emocje z zajęciami zorganizowanymi dla grup żłobkowych lub warsztatów skierowanych do rodziców z małymi dziećmi? Z uwagi na zmienność nastrojów maluszków warto wykorzystać różnorodne środki i metody pracy:

  • Przygotuj muzykę oraz pluszowe zwierzaki do tańców z maskotkami.
  • Wydrukuj ilustracje zwierząt i wykorzystaj teatrzyk – zabawcie się w naśladowanie dźwięków – cała grupa z niecierpliwością będzie wypatrywać, jakie zwierzątko wyłoni się zza kurtyny.
  • Dzieci mogą tak jak bohaterka książki Wiewiórka czuje radość mogą rysować ulubione rzeczy – zrezygnuj z standardowych kredek na rzecz np. malowania paluszkami lub całymi dłońmi.
  • Dla starszych grup żłobkowiczów możesz wprowadzić elementy dramy – niech dzieci wcielą się w rolę króliczka i kotka kłócących się o klocki i odegrają scenkę konstruktywnego zażegnywania konfliktów.

TYTUŁ: Miś czuje smutek; Wiewiórka czuje radość; Króliczek czuje złość
TYTUŁ SERII: Emocje
ILUSTRACJE: Anna Zboina
LICZBA STRON: 10
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec