spot_img

Nauka od postaw – elementarz w bibliotece

Centrum Edukacji Dziecięcej wydało dwie bardzo obszerne pozycje edukacyjne. Pierwsza z nich – Elementarz w podskokach – to nietypowy podręcznik do nauki czytania dla dzieci w wieku 4-6 lat. Druga – Cat in the book – jest edukacyjną książką do nauki języka angielskiego. Jakie ciekawe treści mogą z tych książek wyciągnąć bibliotekarze?

Elementarz w podskokach

Każdemu młodemu adeptowi sztuki czytania towarzyszy ktoś, kto koryguje jego ewentualne potknięcia i pomaga w odczytaniu trudniejszych wyrazów. Autorka Elementarza w podskokach Małgorzata Swędrowska nazywa owego kogoś Miczytajem. Do niego adresuje przemowę, w której objaśnia koncepcję książki opartą na połączeniu nauki z zabawą :

„[…] im więcej ruchu i zabawy, tym łatwiejsza nauka czytania. Dlatego przed poznaniem nowej litery, zanim opowiecie sobie, co znajduje się na ilustracji wprowadzającej w czytanie, należy rozruszać ciało, aby pobudzić myślenie”.

Małpka Mania i sympatyczne wyszukiwanki

W podręczniku przedstawiono kolejno (rezygnując jednak z kolejności alfabetycznej) poszczególne litery. Nauka litery obejmuje:

  • ćwiczenia do wykonania przed rozpoczęciem lektury (m.in. zabawy z piłką, gimnastykę buzi, klocki, rysowanie, zabawy z wykorzystaniem produktów spożywczych);
  • obrazki do opisania i sformułowane przez autorkę pytania do nich;
  • ćwiczenia do zabaw z poznawaną literą (np. naklejanie sylab na klocki, wyszukiwanie zagadki matematyczne, ćwiczenia na kreatywność);
  • wiersze autorstwa znanej i lubianej, polskiej poetki dziecięcej, Agnieszki Frączek.

Przykładowo, na stronach poświęcone nauce litery M zostały skonstruowane w następujący sposób: przed dziećmi znajduje się mapa Polski – razem z miczytajem adept czytelnictwa musi odpowiedzieć na pytania o położone w naszym kraju morze i zaznaczone na mapie miejscowości.

Na następnej stronie umieszczono dwa ćwiczenia: dziecko widzi przed sobą misiowe obrazki – musi odwzorować minę misia – oraz odszukać w rzędach wyrazów z ilustracjami niepasujące słowo (np. maraton, medal, meta, mikser).

Na ostatniej stronie poświęconej tej literze, czekają go jeszcze dwa zadania: dziecko musi w czytance odnaleźć dwa identyczne wyrazy na M i przeczytać o miłej małpce Mani. Na końcu książki zamieszczono także propozycje innych czytelniczych aktywności: grę z miczytajem oraz karty memo.

Nauczanie naturalne

Autorka Cat in the book stawia na edukację języka angielskiego poprzez nauczanie naturalne, zachęcając rodziców do codziennych interakcji z dzieckiem. Ewa Cisowska podzieliła książkę na

„12 tematycznych rozdziałów. Ich rozdzielność jest jednak pozorna, ponieważ w każdym momencie treści się przenikają. Ucząc się liczb (rozdział 1), uczymy się także nazw zwierząt (boars ­­­- dziki), przedmiotów (chive – szczypiorek) i opisujących je przymiotników, a nawet całych wyrażeń najczęściej używanych w życiu codziennym”.

Poszczególne rozdziały składają się z 6 części:

  • Let’s start – ta część zawiera obrazkowy słowniczek wyrazów, które dziecko będzie przyswajać w danym rozdziale, np. w rozdziale drugim poświęconym kolorom część Let’s start przedstawia różnobarwne ptaki siedzące na rozgałęzionym drzewie;
  • Let’s teach – przedstawiono tu propozycje zabaw dla nauczycieli/rodziców, utrwalających słownictwo (np. „Przygotujcie wspólnie grzechotkę, kołatkę, gwizdek lub plastikowy pojemnik wypełniony ryżem. Poproś dziecko o wystukiwanie konkretnej liczby, przeliczając w języku angielskim”);
  • części Let’s practise oraz More practise – to zadania dla dzieci, sformułowane w języku angielskim służące opanowaniu słownictwa oraz dobrej zabawie (np. w rozdziale szóstym poświęconym ludzkiemu ciału dzieci muszą m.in. odnaleźć dwie identyczne pary rąk leśnych potworków);
  • Let’s read – zawiera krótkie zdania mające na celu ćwiczenie poprawnej wymowy liter angielskich wprowadzanych przy okazji słówek;
  • Let’s sing – to popularne piosenki dla dzieci takie jak Koła autobusu kręcą się czy też Mrugaj, mrugaj gwiazdko ma w angielskiej wersji językowej.

Dlaczego warto?

Choć może się wydawać, że zarówno Elementarz, jak i Cat in the book są publikacjami edukacyjnymi, nastawionymi na jak najbardziej efektywną naukę dzieci skierowanymi raczej dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, to uważam, że są to książki, z którymi powinien zapoznać się każdy bibliotekarz.

Są warte polecenia dla rodziców – Ewa Cisowska oraz Małgorzata Swędrowska dołożyły wszelkich starań, aby nie zniechęcić dzieci do korzystania z tych materiałów: elementarze obfitują w działania aktywizujące – autorzy nie pozwalają dzieciom na nudę i zastrzegają, że korzystanie z tych materiałów powinno być dla dzieci przede wszystkim przyjemnością.

Dodatkowo obie książki są fantastycznie zilustrowane – rysunki są kolorowe, ale nie przytłaczające – łatwe do zapamiętania i przez co wspierające zapamiętywanie treści.

Lustrzane inspiracje

Dla bibliotekarzy te pozycje są niekończącym się zbiorem pomysłów na to, co można zrobić z dziećmi. W Cat in book znajduje się ponad sto propozycji zabaw edukacyjnych (warto wspomnieć o takich propozycjach z rozdziału drugiego jak: eksperymenty z wodą, gra w kolory, tworzenie tęczy czy odbicia rączek). Są to materiały nowatorskie, nie wymagające sporych nakładów finansowych, które można z powodzeniem wykorzystać w podczas zajęć dla dzieci w różnym wieku.


TYTUŁ: Elementarz w podskokach
AUTOR: Małgorzata Swędrowska
ILUSTRATOR: Ewa Powlewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska
LICZBA STRON: 160
WYDAWNICTWO: Centrum Edukacji Dziecięcej
ROK WYDANIA: 2017

TYTUŁ: Cat in the book. Elementarz języka angielskiego (książka z CD)
AUTOR: Ewa Cisowska
ILUSTATOR: Jola Richter-Magnuszewska
LICZBA STRON: 160
WYDAWNICTWO: Centrum Edukacji Dziecięcej
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec