spot_img

M jak… – ciepłe książki z okazji Dnia Matki 

Kim byłby Muminek, gdyby nie sympatyczna postać krzątająca się po kuchni w biało-różowym fartuszku w paski? Do kogo mała Basia najchętniej się przytuli, gdy akurat zabraknie żelków? Z okazji 26 maja przeczytaj o dwóch niezwykłych historiach, których główną bohaterką jest oczywiście mama i zerknij do lustrzanych inspiracji!

Wszystkie barwy miłości – Moja mama

Klasyczny obrazek z życia przeciętnej rodziny z małym dzieckiem – wieczór, kobieta przyodziana w sweter i grube, wełniane skarpetki kładzie do spania swojego syna. Na wzorek kołdry, którą go przykrywa, składają się różnokolorowe groszki. Chłopiec zamiast spać, z podekscytowaniem zerka na nie i krzyczy „Wezmę trochę czarnego koloru i zamienię Cię w…”. Jak pomalować twarz mamy, by przypominała kota? W co zmieni się po nakreśleniu czerwonego paska? Jakie barwy wykorzystać, by stała się gwiazdą rocka?

Wszystkie kolory, którymi chłopczyk czaruje swą mamę, mają jeden odcień. Poniekąd banalny, może trochę patetyczny, nostalgiczny i pełen liryzmu – to oczywisty odcień miłości. Matka towarzyszy chłopcu, trwa przy łóżku do końca jego opowieści i żegna go z obietnicą kolejnej zabawy w nowym dniu. Ma dla syna czas i słucha go z zainteresowaniem – nie spieszy się, nie narzeka, nie spogląda chyłkiem w telefon… Czego więcej potrzebują dzieci?

Moja mama to picturebook, który przypomina rodzicom o ich prawdziwych zobowiązaniach. Liryczny, dotykający tekst z niekomercyjną grafiką stwarza przestrzeń do refleksji nad macierzyństwem.

Dzień Matki

Dzień Matki

Oczami chłopca

Mały chłopiec z dumą oznajmia, że zna osobiście superbohatera. Chłopięcy idole są przeważnie postaciami o nieprzeciętnej sile, szerokiej klacie i zabójczych mocach. Kim jest tytułowy Super M? To osoba, która taszczy na rowerze kosz z zakupami, wie, gdzie położone są Filipiny, potrafi szyć i zawsze ma w torebce plaster…

Mama – czy raczej super Mama – to osoba, na którą sympatyczny narrator-chłopiec z deskorolką zawsze może liczyć. Ta książka, autorstwa polskiego ilustratora, Dawida Ryskiego jest poniekąd hołdem dla codziennej, tytanicznej pracy, która bez przerwy wykonywana jest przez miliony kobiet na całym świecie. Mocny dobór kolorów, jasny przekaz, męski punkt widzenia – czego więcej trzeba, by wyrazić podziękowania?

Lustrzane inspiracje

Z okazji Dnia Matki biblioteki organizują liczne warsztaty plastyczne – dzieci wykonują biżuterię, kartki tudzież prace z masami, szkłem. Warto rozważyć zorganizowanie warsztatów dla kobiet – może zaprzyjaźniona kosmetyczka, fryzjerka czy dietetyczka nieodpłatnie doradzi, jak zadbać o siebie łatwymi sposobami? Miłym akcentem będzie także przekazanie tego dnia drobiazgu, którym młodzi czytelnicy obdarzą mamę – np. zakładki.

Dzień Matki


TYTUŁ: Moja mama
AUTOR: Mayana Itoïz
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Babaryba
ROK WYDANIA: 2018

TYTUŁ: Super M
AUTOR: Dawid Ryski
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Babaryba
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec