spot_img

Edukacja historyczna i gra detektywistyczna

Chciałbyś przygotować detektywistyczną grę dla dzieci, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Autorka powieści dla dzieci Tajemnica krakowskich pocztówek ­udostępnia przepis na dobrą zabawę!

Na tropie przygody

Kamila, Zuzia, Krzyś i Wojtek stanowią dość zgraną grupę przyjaciół. Kiedy dziadek Kamy zabiera ich ze sobą do Krakowa, nadarza się niepowtarzalna okazja, by ci młodzi miłośnicy przygód poznali jedno z piękniejszych polskich miast. Dzieci wraz z dziadkiem mają wspólnie udać się na urodziny kolegi seniora i wręczyć mu urodzinowy prezent – imponujący zbiór cennych pocztówek. Niestety, gdy dziadek Kamy trafia do szpitala, okazuje się, że zbiór pocztówek zaginął…

Grupa olsztyńskich przyjaciół postanawia zamienić się w detektywów i zbadać sprawę tajemniczego zniknięcia. Dzieci szybko odnajdą pierwszą wskazówkę-pocztówkę, która zaprowadzi ich do malowniczego Kazimierza… Kto zapisał na niej dalsze wskazówki? Czy adepci sztuki detektywistycznej odnajdą wszystkie pocztówki? Kto zadał sobie tyle trudu, by zamieścić je na terenie krakowskich zabytków? Czy to złodziej, a może żartowniś?

gra detektywistyczna

Miejsca znane i nieznane

Beata Sarnowska naprawdę zgrabnie wplata w detektywistyczną opowieść historię Krakowa w minionych wiekach. Czytelnik co rusz natrafia na ciekawe fakty dotyczące między innymi żydowskich tradycji czy topografii miasta. Fakty z historii Polski podane są w wyjątkowo przystępnej formie – zasygnalizowane jako wzmianka w trakcie trwającej nieustannie przygodowej akcji. W toku poszukiwań młodzi detektywi poznają również krakowskie legendy– przyznam, że niektóre z dawnych podań są zaskakujące: czy wiesz, drogi bibliotekarzu, kim według legendy są najbardziej znani pierzaści mieszkańcy krakowskiego rynku i jaki mają oni związek z księciem Henrykiem IV Prawym? Czy wiesz, dlaczego w Sukiennicach od strony Kościoła Mariackiego wisi nóż? Tajemnica krakowskich pocztówek to ciekawe połączenie edukacji historycznej i powieści akcji, w której nie ma miejsca na nudę.

Lustrzane inspiracje

Sarnowska opiera detektywistyczną akcje na prostym tricku: dzieci poszukują pocztówek, a każda kolejna znaleziona kartka prowadzi ich do następnego miejsca. Poznaj historię lokalnych zabytków – możesz skorzystać np. z serwisu otwarte zabytki, popularyzującego wiedzę o miejscowej historii. Ułóż trasę i wymyśl główny wątek zabawy. Zadania możesz ukryć na pocztówkach lub na innym materiale – na przykład w kopertach, w których dodatkowo schowasz kawałki puzzli lub fragmenty mapy.

gra detektywistyczna


TYTUŁ: Tajemnica krakowskich pocztówek
AUTOR: Beata Sarnowska
ILUSTRATOR: Artur Nowicki
LICZBA STRON: 152
WYDAWNICTWO: Skrzat
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec