Dziewczynki, marzenia i zabawy z kamieniami

Temat niezwykłych kobiet co jakiś czas powraca w literaturze dziecięcej. Wydawnictwo Debit wydało książkę o dziewczynkach, które marzą, by zostać kimś wielkim. Co może pokrzyżować młodym marzycielkom realizację ich ambitnych planów?

Marzenia kontra kamienie

Bohaterami książki Raquel Diaz Reguery są trzy młode osoby – Amelia, Helena oraz Martyna – mające wielkie plany na przyszłość: pierwsza z dziewczynek śni o zdobywaniu podniebnych przestworzy, Helena pragnie wstrząsnąć światem literatury i zostać cenioną pisarką, Martyna z kolei chce zachwycić swoim talentem miłośników muzyki klasycznej.

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi jednak moment, kiedy oczekiwania konfrontują się z rzeczywistością. Na piękne marzenia dziewcząt czyha podstępna drużyna złożona z pięciu zbirów: pana NIE-UDA-CI-SIĘ, pana LUSTERECZKO, Pani-UTKI, Pani URODA-ZEWNĘTRZNEJ oraz pana NIERÓWNOŚCI. Każdy z nich dokłada Helence, Amelii i Martynie kamyki – niepozorne odłamki, które mogą obrócić w proch śmiałe plany marzycielek…

Dziewczynki latają wysoko

Oczekiwania społeczne w teatralnym stroju

Szata graficzna opowieści Reguery jest wyjątkowo oryginalna: utrzymana w stylu nieco teatralnym, marionetkowym. Wygląd bohaterów uosabiających abstrakcyjne, destrukcyjne siły niszczące pasję dziewczynek przypomina mi nieco postać tajemniczego Don Pedro, szpiega z Krainy Deszczowców.

Autorka, tworząc gang NIE-UDA-CI-SIĘ, doskonale uchwyciła rzeczywiste przeciwności, z którymi muszą zmagać się wielokrotnie kobiety w różnym wieku, realizujące swoje pasję:

• Pani URODA-ZEWNĘTRZNA reprezentuje presję wyglądu – „Zawsze z metrem krawieckim w ręku, ciągle powtarza: – Musisz być wysoka i szczupła, musisz być wysoka i szczupła, wysoka i szczupła”.
  • Pani-UTKA jest personifikacją powszechnie obowiązujących stereotypów: „One muszą być ładne. One muszą być księżniczkami. One muszą być śliczniutkie, zgrabniutkie, milutkie […]”.
  • Pan NIERÓWNOŚĆ oraz pan LUSTERECZNO narzucają dziewczętom fałszywe wyobrażenia o kobiecości.
  • Na szczęście, pozytywna postać pana CHCIEĆ-TO-MÓC, tkającego spektakularne różnobarwne skrzydła przełamuje ten pesymistyczny obraz relacji społecznych i przywraca nadzieję, że dziewczynki jako dorosłe już kobiety będą wierzyć w swoją wartość.

Lustrzane inspiracje

Jako główny wątek zajęć w bibliotece połączonych z głośną lekturą książki Dziewczynki latają wysoko, proponuję wykorzystać motyw kamieni. Zachęć dzieci do pozbierania kilku kamyków leżących wokół biblioteki (ewentualnie przygotuj materiały wcześniej).

• Kamienne obrazy – dzieci mogą ułożyć ze znalezionych kamieni niesamowite obrazy nawiązujące do treści książki, np. skrzydła, samolot.
  • Marzycielska przypominajka – weźcie zwykłe mazaki i ozdóbcie kamienie, które przypomną dzieciom o ich marzeniach – na kamieniach można namalować np. samochód, balon czy rakietę.
  • Drużyna CHCIEĆ-TO-MÓC – stwórzcie kamienne ludziki, które będą stanowiły grupę wsparcia dla pana CHCIEĆ-TO-MÓC. Jak je nazwiecie?

TYTUŁ: Dziewczynki latają wysoko
AUTOR: Raquel Diaz Reguera