spot_img

Panaceum na strachy przedszkolaka

Bibliotekarze prowadzący zajęcia z najmłodszymi grupami przedszkolaków doskonale znają problemy związane z adaptacją zagubionego szkraba w grupie rówieśniczej. Feluś i Gucio idą do przedszkola to książka, która pomaga oswoić dziecięce lęki związane z rozpoczęciem nowego etapu w życiu małego dziecka jakim jest rozpoczęcie edukacji przedszkolnej.

Sposób na adaptację

Książkę Katarzyny Kozłowskiej można śmiało określić mianem panaceum na strachy przedszkolaka. Dlaczego prosta historia małego Felusia i zabranego do przedszkola pluszowego misia imieniem Gucio jest tak niezwykła? Otóż:

– Feluś, mały tytułowy bohater, to sympatyczny rudzielec-okularnik, z którym będzie się identyfikował każdy przedszkolak. Chłopca do codziennych zajęć budzi okrutny, mrożący krew w żyłach dźwięk budzika. Większość malców pokocha dziecko, które mama popędza do porannego szorowania zębów. Nieliczni najmłodsi czytelnicy nie marzą o tym, by na śniadanie, tak jak Feluś, schrupać cieplutki, świeżo wypieczony tost z dżemem. Właściciel Gucia to bohater, którego pokochają wszystkie maluchy!

– Katarzyna Kozłowska, oprócz stworzenia uniwersalnego bohatera, z doskonałym wyczuciem opisuje najistotniejsze punkty w planie dnia tytułowej placówki. Dzięki informacjom na temat obiadu, zajęć plastycznych czy leżakowania każdy młody rekrut-przedszkolak wie, co go czeka na tym nieznanym ladzie.

– Najważniejszym w mojej ocenie biblioterapeutycznym walorem, który autorka zgrabnie wprowadza do swojej narracji jest zwrócenie uwagi na drobne niepowodzenia, które mogą być powodem niepokoju czy lęku dla dzieci (np. wpadka w trakcie nauki korzystania z toalety).

Feluś i Gucio idą do przedszkola

Lustrzane inspiracje

Nieodłącznym elementem przedszkolnej przygody Felusia jest żółty, niepozorny miś Gucio. To właśnie obecność tego pluszaka pomogła chłopczykowi poradzić sobie z adaptacją w nieznanym dotąd środowisku. A czy wy, drodzy bibliotekarze, macie/ pamiętacie swoje pierwsze maskotki? Może wasi mali i starsi czytelnicy wciąż przechowują własne dziecięce pluszowe misie? Zaproponujcie konkurs, zajęcia, wystawę z wykorzystaniem ukochanych i być może już zniszczonych dziecięcych przytulanek!


TYTUŁ: Feluś i Gucio idą do przedszkola
AUTOR: Katarzyna Kozłowska
ILUSTRACJE: Marianna Schoett
LICZBA STRON: 40
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska