spot_img

Niepodległość, star wars i mały chłopiec

Co ma wspólnego Józef Piłsudski i Han Solo? Jakim językiem opowiadać o stuleciu odzyskania niepodległości, by zainteresować małych słuchaczy? Sięgnij po książkę Komendant wolnej Polski i przedstaw dzieciom ciekawe fakty z życia marszałka.

Zmęczony chłopiec z zainteresowaniem chłonie książki czytane mu do poduszki przez mamę. Cała rodzina żyje skromnie: dziecko dzieli się z bratem jedną parą eleganckich butów. Ten mały Józek jeszcze nie wie, że odmieni losy narodu, a w przyszłe pokolenia będą go nazywać komendantem wolnej Polski. Podczas wspólnego spaceru wuj Ksawery opowiada współczesnym dzieciakom – Rafałowi i Heli – o historii życia marszałka. Czy zaciekawi ich opowieść o człowieku, który poświęcił się dla kraju?

Niepodległość, star wars i mały chłopiec

Wojciech Widłak chce pokazać małym czytelnikom Piłsudskiego jako człowieka, który całe swoje życie podporządkował walce o wyzwolenie Polski. Stara się opowiedzieć życiorys narodowego bohatera tak, by nie zanudzić dzieci szczegółami i umożliwić im zrozumienie historycznego kontekstu okupacji kraju. Tłumaczy konieczność sięgnięcia po konspiracyjne metody walki oraz przedstawia konsekwencje odzyskania niepodległości. Co ciekawe mimochodem zwraca również uwagę na krytyków marszałka: „Demokracja to jednak trudna sprawa. Były potem i spory, i złe decyzje. Mimo to nawet wrogowie uznawali Piłsudskiego za wybitnego polityka”.

Niepodległość, star wars i mały chłopiec

Ta mała książeczka – podobnie jak pozostałe z serii Czytam sobie – dostosowana jest do kompetencji czytelniczych dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Adekwatna do możliwości dzieci liczba słów, rodzaje głosek i stopień trudności poszczególnych wyrazów – wszystkie te czynniki zostały uwzględnione przy budowaniu warstwy językowej tej opowieści. Dzięki temu dzieci mogą samodzielnie pracować z tekstem Komendanta wolnej Polski.

Lustrzane inspiracje

Tematyka książki Widłaka doskonale wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia niepodległości. Można ją wykorzystać zarówno podczas organizacji czerwcowej nocy bibliotek pod hasłem Rzeczpospoczyta czy podczas jesiennych lekcji bibliotecznych, jak i wydarzeń realizowanych w ramach programu dotacyjnego Niepodległa. Oto dwie propozycje na biblioteczne aktywności związane z Komendantem wolnej Polski:

Zorganizuj rodzinny quiz „Jak dobrze znasz marszałka?” – sprawdź wiedzę podopiecznych o Józefie Piłsudskim. Zaproś do konkursu również rodziców. Zorganizuj pojedynek: dzieci kontra dorośli – która grupa lepiej zna biografię komendanta?

Niespodzianka dla komendanta/Urodzinowa niespodzianka dla Polski – bohaterowie książki, przypatrując się pomnikowi marszałka, dostrzegli na jego obliczu smutek. Wykorzystaj odpowiedź wuja: „- Smutny – odparł stryj. – Na pewno zatroskany i zadumany, nad losami kraju, nad nami, Polakami, nad zagadkami historii Polski…” i zachęć dzieci do pracy w grupie nad niespodzianką, którą można by sprawić Piłsudskiemu, troszczącemu się o losy kraju. Wyrazem troski o Polskę może być np. wspólne posprzątanie najbliższej okolicy czy zadbanie o to, by każda osoba w grupie znała słowa hymnu państwowego. Zrealizujcie zaplanowane niespodzianki.


TYTUŁ: Komendant wolnej Polski
AUTOR: Wojciech Widłak
ILUSTRACJE: Joanna Rusinek
LICZBA STRON: 48
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec