spot_img

Magia w książkach zamknięta

Seria Magiczny domek na drzewie jest skarbnicą bibliotecznych inspiracji. Czy już masz tę kultową serię na bibliotecznej półce? Odkryj ją na nowo i przeczytaj, jak zorganizować ciekawe interaktywne zabawy w oparciu właśnie o ten cykl.

Od wielu lat kolejne części cyklu Magiczny domek na drzewie cieszą się ogromną popularnością wśród bibliotekarzy i nauczycieli. W poszczególnych opowiadaniach przedstawiono przygody Ani i Jacka – rodzeństwa z Żabiego Potoku, które odnajduje tytułową kryjówkę, wypełnioną stertami książek. Gdy dzieci przeglądają jedną z nich, nagle przenoszą się w czasie… Kolejne tomy tej serii przynoszą odpowiedzi na pytania: jak magiczny domek trafił do Żabiego Potoku, do kogo należy i dlaczego za jego sprawą dochodzi do tajemniczych podróży w czasie.

Nowe wydanie

Wydane przez Mamanię w marcu wznowienie w twardej oprawie obejmuje dziesięć części. W każdym z tomów znajduje się krótki wstęp, wprowadzający w dotychczasową fabułę osoby nieznające poprzednich części – tak, by możliwe było czytanie książeczek poza ustaloną kolejnością. Każda z historii przedstawia epizod, w którym główni bohaterowie przenoszą się do innej krainy: Ania i Jacek odwiedzają między innymi czasy epoki lodowcowej, dziki zachód czy kosmiczną przestrzeń. Dzieciom w poszczególnych miejsca grożą coraz to nowe, przyprawiające o zawrót głowy niebezpieczeństwa (takie jak np. spotkanie oko w oko z niedźwiedziem jaskiniowym), zawsze jednak spotykają kogoś, kto wyciąga do nich pomocną dłoń.

Magiczny domek na drzewie

Magiczny domek na bibliotecznej półce

Seria ta jest szczególnie atrakcyjna dla bibliotekarzy z kilku powodów:

  • przedmiotem, dzięki którym Ania i Jacek podróżują w czasie są właśnie książki – warto pokazać je jako klucz do wyobraźni, umożliwiający zdobywanie wiedzy o kulturach, czasach i tradycjach;
  • treści zawarte w książeczkach mają wymiar edukacyjny i są doskonałym źródłem wiedzy o zwiedzanych przez dzieci czasach i regionach. Z książeczek można się dowiedzieć m.in. kim są kromaniończykowie oraz do czego służy batyskaf. Dodatkowo do pierwszych sześciu tomów wydano popularnonaukowy cykl Magiczny domek na drzewie. Tropiciele faktów, będący szczegółowym opracowaniem informacji na temat, np. samurajów czy lasów deszczowych;
  • jedną z głównych bohaterek serii jest właśnie bibliotekarka – Morgana le Fay, postać z legend arturiańskich, potężna wiedźma z Camelotu „w czerwonej, aksamitnej sukni”;
  • Ania z Jackiem w tomach Nurkowanie z delfinami oraz Słońce zachodzi w mieście duchów starają się zdobyć tytuł  mistrzów bibliotekarstwa – warto wykorzystać ten motyw do zorganizowania konkursu, np. w ramach tygodnia majowego bibliotek;
  • niektóre z tytułów zawierają na ostatnich stronach podpowiedzi z tematami/pytaniami, które można użyć podczas lekcji bibliotecznych.

Lustrzane inspiracje

W ubiegłym roku z okazji 25-lecia publikacji Magicznego domku na drzewie ogłoszono konkurs dla bibliotek związany z organizacją zajęć inspirowanych właśnie tą serią. Na stronie wydawnictwa w zakładce dla bibliotekarzy znaleźć można ciekawe materiały poświęcone tej serii (m.in. cztery scenariusze, proponujące takie aktywności jak np. poszukiwanie kości dinozaura, wykonywanie hełmów, zabawę w odwijanie mumii).

Jak już wspomniałam, książki z tego cyklu są skarbnicą pomysłów na biblioteczne zajęcia. Wykorzystując wydane tomy nr 7-10, warto zaproponować dzieciom następujące formy zabawy:

  • Ania i Jacek w Epoce lodowcowej o zachodzie słońca trafiają do jaskini kromaniończyków, gdzie odnajdują rysunki naskalne. Naklej samoprzylepną folię tablicową i zachęć dzieci do stworzenia własnych ściennych malowideł.
  • Rodzeństwo podczas Pływania z delfinami uporczywie poszukiwało perły. Wykorzystaj szklane kulki do zabawy w poszukiwaczy.
  • Ślady na księżycu – zabawa w zostawianie/zgadywanie śladów – wykorzystaj mąkę, piasek lub glinkę. Naklej na podłodze wycięte z tektury ślady stóp – niech dzieci poruszają się tylko po wskazanych punktach. Wykorzystaj to do nauki odróżniania lewej i prawej strony –wskaż dzieciom, którą nogę mogą podnieść.

TYTUŁ SERII: Magiczny domek na drzewie
AUTOR: Mary Pope Osborne
ILUSTRACJE: Sal Murdocca
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska