spot_img

Aforyzmy w bibliotece – garść inspiracji

Prawdopodobnie w każdej bibliotece znajdzie się przynajmniej jeden klasyczny zbiór aforyzmów. Jak twórczo go wykorzystać? Przeczytaj recenzję zbioru Lidii Jasińskiej Ty i teraz oraz zobacz, co można zrobić, mając do dyspozycji wydanie tradycyjnych aforyzmów.

Aforystyka w kobiecej perspektywie

Lidia Jasińska jest autorką reprezentującą nurt współczesnej polskiej aforystyki. Przed paru dniami sięgnęłam po jej najnowszą książkę Ty i teraz. Stanowi ona zbiór kilkuset (ponad sześciuset pięćdziesięciu) sentencji. Jak pisze sama autorka w krótkim słowie wstępnym, podstawowym tematem zamieszczonych w książce aforyzmów są „relacje międzyludzkie, ze szczególnym akcentem na miłość, która odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu”.

Oprócz sporej grupy sentencji poświęconych uczuciom (np. „Pokochać to spodziewać się po człowieku nawet tego, do czego nie jest zdolny”) w tomiku można odnaleźć cytaty dotyczące przeżywania samotności („Zdarzają się chwile, gdy jesteśmy zbyt samotni, aby pragnąć towarzystwa”), realizacji marzeń („Kto nie wierzy w przenoszeniu gór, ten nigdy nie będzie czarodziejem”) oraz próby uchwycenia różnic pomiędzy kobiecością, a męskością.

Aforyzmy w bibliotece Aforyzmy w bibliotece

Gimnastyka intelektualna

Teksty Jasińskiej są zróżnicowane: momentami są próbą wyrażenia za pomocą słów oczywistych prawd, innym razem niosą za sobą razem gorzkie treści. Autorka bywa uszczypliwa, zwłaszcza w kontekście relacji damsko-męskich („Kobieta rodzi się wolna, zanim nie zagrzebie się w pieluchach”), zgrabnie operuje konceptami językowymi – wyłapując paradoksy emocji i sytuacji („Zepsute kobiety zazwyczaj ładnie pachną”). Lektura Tu i teraz stanowi swoisty trening intelektualny w przyjemnym wydaniu.

Lustrzane inspiracje

Sięgnięcie po aforyzmy (przedstawione w formie na ogół bardzo krótkiej, przez co łatwej do przekazania uczestnikom zajęć) stwarza ogromną przestrzeń do działania. Zorganizuj warsztaty twórczo-językowe dla młodzieży lub dorosłych czytelników:

  • Przepisz i porozcinaj wybrane sentencje – niech uczestnicy spróbują ułożyć je we właściwej kolejności,
  • Zapisz początkowe słowa wybranych aforyzmów – zachęć czytelników do dopisania własnych zakończeń,
  • Spróbuj zgromadzić sentencje poświęcone książkom, bibliotekom lub czytelnictwu – warto wpisać je np. na samodzielnie przygotowane zakładki,
  • Zilustrujcie w grupach wybrane sentencje bez używania słów – na ich podstawie niech inne grupy spróbują odgadnąć treść aforyzmów.

TYTUŁ: Ty i teraz. Aforyzmy
AUTOR: Lidia Jasińska
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Imprint Media Agencja Wydawnicza
ROK WYDANIA: 2017

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec