spot_img

Pianka do golenia i biblioteczna galeria humorków

Czy podczas prowadzonych zajęć w bibliotece dochodzi do niewielkich nieporozumień? Czy w grupie jest dziecko, które paraliżuje nieśmiałość? Jeżeli chcesz poskromić łobuziaka, który dokucza innym maluchom, sięgnij po książki Hargreavesa.

Każdy bibliotekarz, który choć raz prowadził zajęcia dla przedszkolaków, z pewnością wie, że uczestniczą w nich dzieci o przeróżnych osobowościach. W grupie najmłodszych słuchaczy zawsze znajdzie się zarówno pan Radosny czy mała Pomocnica, jak i mała Wstydnisia tudzież pan Chichotek. Niezwykłą galerię dziecięcych cech można odnaleźć w dwóch, popularnych na całym świecie seriach wydawniczych, Mała Miss i Mr. Men. Sprawdź, jak wykorzystać małe książeczki Rogera Hargreavesa, piankę do golenia i mąkę ziemniaczaną do stworzenia własnej bibliotecznej galerii humorków!

Biblioteczna galeria humorków

Polskie wydanie serii Hargreavesa jest naprawdę obszerne (liczy ponad osiemdziesiąt książek – Mała Miss obejmuje 35 tytułów, Mr. Men z kolei 47 części). Każda z książeczek opowiada o jednej z tytułowych emocji czy cech osobowości – jak łatwo się domyślić, bohaterowie występujący w serii Mr. Men to mniej lub bardziej sympatyczni chłopcy, np. pan Gderek, pan Bufon czy pan Wesołek. Cykl Mała Miss reprezentują m.in. mała Rezolutna, mała Gaduła oraz mała Straszka.

W tych cieniutkich historyjkach tytułowy, malutki bohater ukazany jest są w interakcji z innymi emocjami. Pan Radosny opuszcza swoją Radośnię i wychodzi na spacer, podczas którego w niewielkim leśnym drzewie zauważa maciupkie drzwi, prowadzące do mieszkania pana Smuteczka. Mała Wstydnisia próbuje przełamać swoją nieśmiałość, rozmawiając na przyjęciu z panem Cichutkim. Z kolei mała Złośnica musi odpowiedzieć za kłopoty, które sprawiła panu Zmartwionemu…

Bohaterowie książeczek przedstawieni są w codziennych, dobrze znanych dzieciom sytuacjach – pan Leniuszek nie prędko wstaje z łóżka, a pan Pośpiech niedokładnie myje zęby. Czy opowiadania te kończą się pięknym, acz górnolotnym morałem lub nauką, dzięki której bohater zmienia swoją mniej albo bardziej kłopotliwą naturę? Nie sądzę – pan Pośpiech nie porzuci życia w pędzie, a pan Leniuszek wciąż pozostanie amatorem własnej poduszki. Roger Hargreaves nie piętnuje żadnego ze swoich urokliwych bohaterów, ale zwraca uwagę na to, że pewne zachowania małych łobuziaków niosą za sobą określone konsekwencje – poprzez niecne postępki małej Złośnicy. Z tego powodu książeczki warto polecić rodzicom dzieci, borykających się z rozmaitymi trudnościami.

Lustrzane inspiracje

Ze względu na formę książeczek (są to pozycje około 30-40 stronicowe, z niewielką ilością tekstu na co drugiej stronie, ich format to 14×12 cm) bardzo dobrze sprawdzą się one w pracy z grupą przedszkolaków – jedno opowiadanie bibliotekarz jest w stanie bez problemu przeczytać w całości dzieciom podczas 15- 20-minutowych zajęć.

Pomysły na warsztaty:

Jaką emocją jestem? – Na tylnej stronie okładki każdej z książeczek  znajdują się rysunki wszystkich części cyklu. Zagraj z dziećmi w zgadywankę Jaką emocją jestem? Jeden z uczestników zajęć wybiera bohatera – pozostałe dzieci próbują odgadnąć jego tożsamość, zadając pytania na które wybierający odpowiada jedynie „tak” lub „nie”, np. Czy nosisz czapeczkę? Czy dokuczasz innym? Czy często się złościsz?

Lepienie stworków – Bohaterowie obu cykli mają nieskomplikowaną postać graficzną  (są to na ogół okrągłe buzie na dwóch nóżkach). Użyj masy plastycznej – plasteliny, masy solną lub np. piasku kinetycznego własnoręcznie zrobionego z mąki ziemniaczanej i pianki do golenia – i ulep wraz z dziećmi stworki, które utworzą galerię bibliotecznych humorków.

Jaką książkę poleciłbyś panu…? – Książki z serii Mała miss i Mr. Men można wykorzystać również do pracy ze starszymi dziećmi. Zaproponuj dzieciom z klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczącym w zajęciach zabawę Jaką książkę poleciłbyś panu…? – pokaż dzieciom znane i lubiane przez nich książki (Kubusia Puchatka, książki z serii Pana Pierdziołka/Koszmarny Karolek itp.) i poproś, żeby dobrały do nich emocję, której mogłaby się dana książka podobać (np. pan Łakomczuch chętnie przeczytałby przygody sympatycznego misia, którego ulubionym przysmakiem jest miodek, a pan Leniuszek mógłby zainteresować się wierszem Jana Brzechwy Na tapczanie siedzi leń).


TYTUŁ SERII: Mała miss/Mr. Men
AUTOR: Roger Hargreaves
LICZBA STRON:
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska