spot_img

Marcowe wydarzenia biblioteczne

W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej, Dzień Pisarzy oraz Dzień Poezji. Zachęcam również do przejrzenia aktualnych konferencji i innych wydarzeń.

Zanim przejdziemy do konferencji i wydarzeń koniecznie przygotujcie się na przytulanie z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarzy przypadającego pierwszego dnia miesiąca. Z kolei 3 marca bądźcie gotowi na Dzień Pisarzy i Pisarek – to dobra okazja do spotkań autorskich oraz promocji lokalnych twórców.

Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy

Przez kolejny tydzień czas na popularyzację e-booków i e-czytania. Od 4 do 10 marca trać będzie Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Z tej okazji m.in. Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego organizuje seminarium „Kierunek e-książka”.

W drugiej połowie miesiąca odbędzie się XIV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego „Biblioteka w działaniu – działanie w Bibliotece”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na istotne funkcje biblioteki, integracja środowiska bibliotekarzy oraz wymiana doświadczeń zawodowych.

Warto zapamiętać, że Międzynarodowy Dzień Poezji przypada 21 marca. Już w najnowszym numerze 3 czasopisma „Biblioteka Publiczna” przygotowałam dla was zestawienie „Wariacji literackich”, gdzie znajdziecie wiele pomysłów na promocję poezji.

Bibliotekarzy, wydawców, naukowców oraz wszystkich zainteresowanych zachęcam do udziału w konsultacjach „Przemiany Polony w ramach projektu e-usługa OMNIS”. 22 marca 2018 r. w Bibliotece Narodowej zaprezentowany zostanie kierunek rozwoju Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona oraz wskazane kluczowe rozwiązania techniczne i funkcjonalne przewidziane do zastosowania w ramach poszczególnych e-usług.

Marzec zakończymy konferencją dla bibliotekarzy i nauczycieli, której tematem przewodnim będzie „Biblioteka miejscem spotkań na przełomie tradycji i nowoczesności” w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej szczegółów i dodatkowe zaproszenia znajdziecie w Kalendarium konferencji i wydarzeń bibliotecznych Lustra Biblioteki.

Każde wydarzenie możecie dodać do swojego prywatnego kalendarza z przypomnieniem m.in. za pomocą narzędzia Kalendarz Google. W Kalendarium możecie wyszukiwać wydarzenia, zmieniać widok (lista, miesiąc, dzień), sprawdzać geolokalizację oraz eksportować wszystkie wydarzenia do swojego kalendarza.

Źródło zdjęć: pixabay.com