spot_img

Książkowe Emporium – karuzela książek i emocji

Czy znasz dzieci, które nie lubią, nie potrafią bądź nie chcą czytać? Co zrobić ze starszakiem, który na widok książki kręci nosem? Przedstaw mu wyjątkową dziewczynkę, Znajdę Jones i zaproś go we wspaniałą podróż do świata Książkowego Emporium, w którym nie można się nudzić.

Znajda w świecie książek

Jedenastoletnia dziewczynka, imieniem Znajda jest tytułową bohaterką drugiej książki Sylvii Bishop Panna Jones i Książkowe Emporium. Frapujące jest imię dziewczynki – nadane dziewczynce przez Netty Jones, właścicielkę maleńkiej księgarni „Pod Białym Jeleniem” oraz jej syna, Michaela.

Osobliwa jest również sama Znajda, porzucona w wieku pięciu lat przez rodziców i przygarnięta przez Jonesów. Czym ta młoda dama różni się od swoich rówieśniczek? Znajdzie brakuje pewnej umiejętności, która jest dość kuriozalna w przypadku jedenastolatki na co dzień mieszkającej w jonesonowskiej świątyni książek… Otóż nikt na świecie nie wie o tym, że ta dość nieśmiała osóbka, która każdy wieczór spędza nad lekturą razem z Netty i Michaelem, nie umie czytać!

Dziewczynka nie potrafi przezwyciężyć swojego wstydu i przyznać się Jonesom, że od sześciu lat udaje wprawioną czytelniczkę. Lubi przeglądać książki, doskonale zna zawód księgarza, uwielbia delektować się lekko zatęchłym zapachem starodruków, ale kompletnie nie rozumie znaczenia liter… Gdy sympatycznym właścicielom księgarenki „Pod Białym Jeleniem” przypadnie w udziale główna wygrana na loterii – wspaniałe i ogromne Książkowe Emporium Montgomery’ego w Londynie – dziewczynka z Jonesonami znajdą się w poważnych opałach. Czy umiejętności Znajdy wystarczą w obliczu zagrożenia, jakie czyha na jej przybraną rodzinę?

Wielowymiarowe postacie

Opowieść Panna Jones i Książkowe Emporium to historia niezwykle mądrze naszpikowana dziecięcymi emocjami i pragnieniami. Skrępowanie, potrzeba akceptacji, samotność, zakłopotanie – wnikliwy czytelnik w tej pozornie bardzo prostej, przygodowej powieści o wartkiej akcji odnajdzie całą paletę skomplikowanych ludzkich uczuć. Sylvia Bishop zbudowała przemyślane i wielowymiarowe postacie: Znajda, jako dziewczynka szczególnie wrażliwa, jest w stanie odczuwać zarówno złość na przestępcę, który chce zniszczyć dorobek życia Netty, jak i po ludzku mu współczuć.

Autorka Panny Jones i Książkowego Emporium stworzyła kolejną ciekawą sylwetkę bohatera literatury dziecięcej i młodzieżowej: mała zagubiona Znajda, zamknięta przez Michaela w szafie „na rzeczy znalezione” swoją determinacją, sprytem i poświęceniem przypomina osierocone rodzeństwo Baudelaire z Serii Niefortunnych Zdarzeń czy Harry’ego Pottera, zamkniętego w komórce pod schodami. W tej niepozornej dziewczynce tkwi niezmierzony potencjał, który wydobyć na zewnątrz potrafi jedynie prawdziwa przyjaźń.

Lustrzane inspiracje

Ze względu na to, że fabuła powieści dotyka bezpośrednio tematyki książek i czytelnictwa, Panna Jones i Książkowe Emporium to właściwie kopalnia pomysłów na lekcje biblioteczne.

Każdy bibliotekarz dysponujący własnym mini emporium jest w stanie zaprosić dzieci do wspólnej zabawy, np. w poszukiwanie rękopisu czy w warsztaty kaligraficzne połączone z farbowaniem papieru lukrecją lub herbatą. Te i inne pomysły znajdziecie w scenariuszu zajęć „Odkrywamy Książkowe Emporium”, który zostanie opublikowany już jutro przez Barbarę Marię Morawiec z zaproszeniem na specjalny konkurs z nagrodami.

Konkurs dla bibliotek

Już jutro o godz. 14:00 zapraszamy wszystkie biblioteki do działu w specjalnym konkursie Lustra Biblioteki „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Czeka mnóstwo niespodzianek i zestawów z książką Panna Jones i Książkowe Emporium! Materiały konkursowe zostaną udostępnione nieodpłatnie dla każdego.

Pamiętajcie, kto pierwszy ten lepszy 🙂

Odkrywamy Książkowe Emporium – konkurs dla bibliotek

Książkowe Emporium


TYTUŁ SERII: Panna Jones i Książkowe Emporium
AUTOR: Sylvia Bishop
ILUSTRACJE: Ashley King
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec