spot_img

Jak pachną uczucia? – moc słowa, potęga ilustracji i wyobraźnia małego odbiorcy

Szukasz pomysłu na niestandardowe zajęcia z wykorzystaniem elementów biblioterapeutycznych? Nie boisz się eksperymentować z zajęciami polisensorycznymi? Sięgnij po książkę Uczucia i zainspiruj się do stworzenia bibliotecznej ścieżki sensorycznej.

„Co zrobił bohater książki?”, „Jak wpłynęło to na jego relacje z innymi?”, „Co czuł?” – to najczęstsze pytania, które zadajemy podczas rozmowy z dziećmi w trakcie lekcji bibliotecznych. Maluchom łatwo jest na nie odpowiedzieć w przypadku nieskomplikowanych opowieści o Franklinie czy Tupciu Chrupciu. W przypadku książki Uczucia autorstwa Libby Walden tego typu pytania okażą się zupełnie nieprzydatne – ta niezwykle mądra pozycja pozbawiona jest właściwie warstwy fabularnej i wymaga od bibliotekarza/rodzica/nauczyciela innych metod pracy.

uczucia

Moc słowa, potęga ilustracji i wyobraźnia małego odbiorcy

Uczucia to przede wszystkim książka bardzo ciekawa graficznie. W jej okładce wycięta jest dziura, przedstawiająca sylwetkę małego chłopca. Jest to typowy przedszkolak – maluch, ubrany w czapkę i kalosze. Wyraz jego twarzy jest obojętny, może zamyślony. Jakie myśli kłębią się w jego głowie?

Ten wycięty szablon stanowi integralną część każdej strony. Poszczególne kartki poświęcone są charakterystyce wybranych stanów emocjonalnych czy cech. Wśród przedstawionych nastrojów znajdują się np. radość, smutek czy złość. Ilustrator oddaje je za pomocą kolorów, przedmiotów, rekwizytów będących częścią danej sytuacji. Ekscytacja przypomina pokaz sztucznych ogni, błysk ogniska, podmuch wiatru w kręcącym się wiatraku, odwagę z kolei ilustruje spojrzenie z wysokiej góry w niebo o łagodnie rdzawym kolorze, w momencie gdy słońce już chowa się za horyzont. Przedstawieniu każdej ze scen towarzyszy krótki poetycki cytat, próbujący za pomocą słów opisać to, co dzieje się w duszy chłopca.

Uczucia to nie jest książka, którą każde dziecko pokocha od pierwszego wejrzenia. To opowiadanie, które wymaga pewnej dozy wrażliwości – w tej historii współgra ze sobą moc słowa, potęga ilustracji i wyobraźnia małego odbiorcy. Brak wyraźnej warstwy fabularnej tudzież pewna dawka niedopowiedzenia kryją w sobie szczególne piękno.

Lustrzane inspiracje

Rozmowa z dziećmi o tej książce może przysporzyć nie lada kłopotów. Warto uruchomić u małych odbiorców zajęć ich integrację sensoryczną, przygotowując biblioteczne ścieżki emocji. Jak to zrobić? Przygotuj materiały i przedmioty o charakterystycznych fakturach (takie jak miękki, szorstki, twardy, zimny, puchaty), które będą oddziaływać na zmysły dzieci: na węch (m.in. pieprz, wanilia, lawenda), na słuch (np. muzyka relaksująca, dźwięki burzy). Poproś dzieci, żeby dopasowały do nich karteczki z emocjami, jakich doświadczają. Zapytaj je, jaki zapach kojarzą ze spokojem i jaki dźwięk przypomina im złość. Eksperymentuj z kostkami lodu, ryżem, makaronem – zafarbuj je barwnikami spożywczymi. Niech dzieci utworzą z nich portrety emocji.


TYTUŁ: Uczucia
AUTOR: Libby Walden
ILUSTRACJE: Richard Jones
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska