Biblioteczne Pasmo Informacyjne [46]

Literacka podróż dookoła świata, podział książek na dobre i złe, wyzwania dla bibliotek, odmieniona Śląska Biblioteka Cyfrowa, czytelnictwo w Szczecinie oraz inne ciekawostki w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego.

Nie ma rzeczy niemożliwych

Rzeczpospolita: Co jest dziś największym wyzwaniem dla bibliotek? Nie zgubić książki w swoich działaniach, mieć ją zawsze „z tyłu głowy”, ale też dostosowywać zarówno same biblioteki, jak i ich działalność do zmieniającego się świata – odpowiadają przedstawiciele Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.

Dobre i złe książki. Czy ten podział ma sens?

Kultura.trojmiasto.pl: Czy literatura, która należy do kasowych przebojów może być dobra? Czy literatura, którą czytają miliony jest kiczowata? Czy literatura popularna to produkt gorszego typu? Kto lub co o tym decyduje i czy te podziały są jeszcze sensowne? I czy w kraju, w którym właściwie się nie czyta, takie pytania w ogóle mają rację bytu?

Szczecinianie mniej czytają? Oto twarde liczby: rzadziej chodzimy do bibliotek, mniej wypożyczamy

Gazeta Wyborcza: O podanie informacji dotyczących liczby czytelników i wypożyczeń w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w ciągu ostatnich pięciu lat zwrócił się w interpelacji radny PiS Rafał Niburski (szef komisji kultury). Odpowiedź daje do myślenia.

Ponad 8,2 tys. nowych publikacji w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Naukawpolsce.pap.pl: Ponad 8,2 tys. publikacji – m.in. regionalnych i lokalnych czasopism obrazujących najnowszą historię oraz unikatowych dokumentów Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr – znalazło się w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (ŚBC). Biblioteka zyskała także nowy, bardziej przyjazny sposób obsługi.

Granty i dotacje dla bibliotek – programy MKiDN 2018

Blaski i cienie Biblioteki Elbląskiej

Portel.pl: Biblioteka Elbląska chciałaby się stać „trzecim miejscem”, po szkole i domu, gdzie mieszkańcy aktywnie spędzaliby czas, nie tylko wypożyczając książki. Mają temu służyć kolejne inwestycje, brakuje jednak pieniędzy na bieżącą działalność. Między innymi o tym dyskutowali radni podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu w świeżo oddanej do użytku po remoncie bibliotece przy ul. Zamkowej.

Te książki pomogą ci zrozumieć świat. 22 ambasadorów w Polsce poleca książki o swoich krajach

Gazeta Wyborcza: Włochy z perspektywy małych stacyjek kolejowych? Węgry z winnymi brzegami Balatonu? Dzikie plaże Nowej Zelandii albo panamska dżungla? A może Tour de France z Asteriksem i Obeliksem? Zapraszamy do literackiej podróży dookoła świata.

O książkach na antenie rmf i rmf maxxx

Instytut Książki: Książki pojawią się również na antenie RMF MAXXX w programie „SHOWMAXXX”. To weekendowy program lifestylowy, w którym muzyka, porady oraz propozycje godne polecenia łączą się ze sporą dawką dobrego humoru. Przez cztery tygodnie prowadzący opowiedzą o swoich ulubionych lekturach i polecą je słuchaczom, którzy będą mogli wygrać omawiane na antenie książki.

Nowe biblioteki plenerowe – Śledź Książkowy i inne projekty

Źródło zdjęć: pixabay.com