spot_img

Mariusz Szczygieł – słowa reportera sięgnęły bruku

W Oświęcimiu znany pisarz, ale również dziennikarz Mariusz Szczygieł odsłonił swoją płytę z autografem i cytatem. To już 13 taka płyta, która znalazła się w Alei Pisarzy przy Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu. Lustro Biblioteki patronuję niniejsze wydarzenie promujące sztukę słowa.

Aleja Pisarzy, to pierwsza taka Aleja w Polsce, powstała w 2012 roku i jest zlokalizowana przy Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Ma ona na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości. Po odsłonięciu płyty odbywa się spotkanie z autorką lub autorem, które jest istotnym wydarzeniem kulturalnym w mieście. Zobacz galerię Alei.

Słowa reportera sięgnęły bruku

To trzynasta już płyta z cytatem, dedykowana tym razem Mariuszowi Szczygłowi znanemu i wielokrotnie nagradzanemu mistrzowi reportażu. Odsłonięcie odbyło się 27 października 2017 r. Organizatorem Alei Pisarzy jest Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu.

Fenomen Szczygła polega na tym, że pracowicie służy gospodarstwu literatury polskiej: wydaje antologie reportażu polskiego, prowadzi wydawnictwo, w którym publikuje swoje autorskie serie, aktywnie komentuje i inicjuje wydarzenia literackie w Polsce. Ruchliwy, niezmordowany w promowaniu dobrych książek i autorów, a przy tym nieodmiennie uśmiechnięty i otwarty na ludzi, czym zyskuje sobie olbrzymią sympatię czytelników – tak uzasadnia swój wybór Kapituła Alei Pisarzy.

Aleja Pisarzy

Akt odsłonięcia tablicy w Alei jest nieodwracalny – mówił prof. Krzysztof Zajas, przewodniczący kapituły. Raz odsłonięta płyta pozostaje w Alei na zawsze, unieśmiertelniając i upamiętniając tych najlepszych, mistrzów słowa pisanego po wsze czasy, a cytat z płyty, jest jak ostatnie słowo, testament autora pozostawiony dla ludzkości. Cytat zamieszczony na płycie Szczygła brzmi „Naucz się pozyskać śmierć do życia, tato”.

Mariusz Szczygieł zaraz po odsłonięciu płyty, tak uzasadnia swój wybór cytatu: „… reportaż został wynaleziony po to, żeby jedni ludzie rozumieli drugich, a ludzie, zwyczajni zjadacze chleba, chodzą po bruku. Jeśli czasem na tym bruku spojrzą sobie pod nogi, to zobaczą jakieś zdanie. Może da im ono do myślenia, może przyda im się ono w życiu. Bo powiem szczerze, że specjalnie wybrałem takie zdanie, które może być przydatne dla innych”.

Aleja Pisarzy

Źródło: mat.pras. Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu