spot_img

Kalendarz prasy – czyli gazety sprzed 100 lat o tym, jak dzień po dniu dochodziliśmy do niepodległości

Przegląd prasy sprzed wieku, od 11 listopada 1917 do 11 listopada 1918, prezentuje Biblioteka Narodowa w swoim portalu Polona. Z gazet i czasopism ukazujących się na terenach wszystkich trzech zaborów przez cały rok wybieramy po jednym numerze na każdy dzień.

Gazety sprzed 100 lat pozwalają śledzić, czym żyli Polacy w tamtym okresie, jak zmieniały się społeczne nastroje, zapatrywania, gusta kulturalne czy koncepcje polityczne. Takie podejście pozwala zapoznać się nie tylko ze sprawami wielkimi i doniosłymi, jak manifesty polityczne czy sytuacja na frontach, ale także z tymi codziennymi, jak repertuary teatralne, rubryki towarzyskie, kroniki kryminalne czy porady praktyczne.

Polona.pl

Panel prasy

Kolejne numery historycznych gazet publikowane są codziennie na głównej stronie polona.pl pod symboliczną kartką z kalendarza. Intuicyjny dostęp do archiwalnych numerów gazet możliwy jest dzięki uruchomionej niedawno nowej funkcjonalności Polony: panelowi „Prasa”.

Wszystkie prezentowane materiały należą do domeny publicznej i mogą być bez ograniczeń wykorzystywane, także w celach komercyjnych.

Odkryj sekrety Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona

POLONA/2miliony i nowe funkcjonalności