spot_img

Październikowe wydarzenia biblioteczne

Wielkie święto bibliotek szkolnych, targi książki i wiele konferencji – tak zapowiada się biblioteczny październik. Na jakie wydarzenia warto wybrać się w tym miesiącu? Sprawdźcie i zaplanujcie swoje wyjazdy.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

1 października rozpoczyna się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. To szereg wydarzeń i atrakcji organizowanych dla uczniów mających na celu zachęcenie do korzystania z biblioteki i promocję czytelnictwa. Tegoroczne hasło brzmi „Connecting Communities and Cultures”.

Wydarzenia dla bibliotekarzy

80-lecie istnienia Książnicy Płockiej w połączeniu z konferencją „Bibliotekarz nowej generacji” to okazja do wymiany poglądów i doświadczeń na temat pracy współczesnego bibliotekarza i stojących przed nim wyzwań.

12 i 13 października warto zawitać do Lublina na konferencję „Książka w mediach – media w książce. Korespondencje i transpozycje”. Podczas obrad poruszone zostaną tematy dotyczące „ekranowego czytelnika”, reporterskich form prezentacji literatury w radiu, promocji książki w telewizji, rynku wydawniczym w epoce nowych mediów i nie tylko. Równolegle w Krakowie będzie trwał Salon Książki Historycznej.

Szczególnie zapraszam na konferencję „Tworzenie Narodowego Zasobu Bibliotecznego”. W Bibliotece Narodowej zaprezentowana zostanie nowa Polona i jej 2 miliony obiektów. Ponadto temat przewodni zostanie podjęty poprzez szereg wystąpień i dyskusję dotyczącą „Osiągnięć i doświadczeń bibliotek przy tworzeniu narodowego zasobu bibliotecznego”.

W Łodzi odbędzie się jubileuszowa konferencja z okazji 100-lecia działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Natomiast kolejny jubileusz będzie obchodzony we Wrocławiu – „200 lat Ossolineum – konferencja jubileuszowa”.

Współczesne trendy czytelnicze to jeden z tematów, który zostanie poruszony podczas konferencji „Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece”.

wydarzenia biblioteczne

Z okazji tygodnia Open Access Biblioteka Politechniki Gdańskiej przygotowała konferencję „Open Science – otwartość w udostępnianiu zasobów wiedzy i promocja dorobku naukowego”. Podczas konferencji podjęte zostaną zagadnienia związane z otwartym dostępem do zasobów nauki, a także zagadnienia związane z prawem autorskim, wolnymi licencjami oraz repozytoriami.

Z kolei Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zachęca do uczestnictwa w długo zapowiadanej konferencji „Biblioteka naukowa: czy jeszcze naukowa?”. Jej celem jest próba odpowiedzi na pytanie, czy biblioteki naukowe są miejscem działań naukowych, przedsięwzięć wspierających naukę, procesy dydaktyczne i badawcze, ukierunkowanymi na pracowników nauki i studentów. W programie zaplanowano szereg ciekawych wystąpień.

Nauczycieli bibliotekarzy warto zaprosić na konferencję metodyczną i warsztaty „Biblioteka bogata w zasoby i aktywności” do Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Wielkie święto dla miłośników książek oraz bibliotekarzy szykuje się w Krakowie na 21. Międzynarodowych Targach Książki. Wkrótce osobny artykuł o tym, co czeka bibliotekarzy na tagach książki. Z pewnością będzie także okazja do spotkania się z Lustrem Biblioteki w dni branżowe.

Tuż przed Targami Książki odbędzie się Małopolskie Forum Bibliotek. Druga edycja poświęcona została użytkownikom bibliotek.

Miesiąc zakończy konferencja „Filozoficzne aspekty literatury”, jednak nie ma jeszcze dostępnego programu tego wydarzenia.

Szczegóły wydarzeń i konferencji dostępne są w Kalendarium Lustra Biblioteki

Źródło zdjęć: pixabay.com