spot_img

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – patronat Lustra Biblioteki

Słowo – obraz – gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych – to hasło promujące Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Tegoroczna 24. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przebiega pod hasłem „Słowo – obraz – gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”, które jest tytułem pracy wielkiego polskiego badacza literatury dla dzieci i młodzieży – Jerzego Cieślikowskiego.

Poprzez przywołanie tego hasła pragniemy przypomnieć wielkie dziedzictwo naukowe Cieślikowskiego, a także w ramach działań podejmowanych w Nagrodzie, wcielić je w życie. „Słowo – obraz – gest” to także syntetyczny opis najlepszych właściwości literatury dla dzieci i młodzieży. Zgodnie ze słowami Cieślikowskiego: „[…] to, co nazwano literaturą, było od początku działaniem tak bardzo otwartym na znaki gestu i obrazu, że za cechę naturalną, morfologiczną literatury uważać należy jej intersemiotyczność”.

Wyłonienie zwycięzcy

Opierając się na przywołanych haśle przygotowaliśmy cały cykl działań związanych z promocją najlepszej polskiej literatury dla dzieci. Najważniejszą częścią projektu jest oczywiście wyłonienie tytułów nagrodzonych książek (zgodnie z tradycją Nagrody przyznawana jest jedna nagroda główna i dwa wyróżnienia). Decyzją jury złożonego z najwybitniejszych polskich znawców i badaczy literatury dla dzieci, z 79 nadesłanych w tym roku książek, wyłoniono 10 tytułów:

  • „Lawendowa czarownica”, Katarzyna Borys, wyd. Akapit Press,
  • „Dziewczynka ze srebrnym zębem”, Andrzej Marek Grabowski, wyd. Media Rodzina,
  • „Haczyk”, Emilia Kiereś, wyd. Akapit Press,
  • „Amelia i Kuba. Stuoki potwór”, Rafał Kosik, wyd. Powergraph,
  • „Zawiła historia niesfornego Kacperka”, Katarzyna Michalec, wyd. Adamada,
  • „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”, Kasia Nawratek, wyd. Ezop,
  • „Koniec świata nr 13”, Katarzyna Ryrych, wyd. Literatura,
  • „Teatr niewidzialnych dzieci”, Marcin Szczygielski, wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik,
  • „Ala Baba i dwóch rozbójników”, Joanna Wachowiak, wyd. BIS,
  • „Chłopiec z Lampedusy”, Rafał Witek, wyd. Literatura.

Na ostateczny wynik Nagrody Czytelników wpływ będą mieć głosy oddane przez uczniów szkół podstawowych z Oświęcimia oraz szkół im. Kornela Makuszyńskiego, które zdecydowały się na współpracę z Biblioteką Galeria Książki, a także głosy wszystkich czytelników oddane za pomocą formularza internetowego i specjalnej tablicy w Bibliotece.

Gala i wydarzenia towarzyszące

Ogłoszenie zwycięskich tytułów wyłonionych przez jury badaczy, jak i czytelników nastąpi 29 września, o godz. 11:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu podczas uroczystej gali. Gala wręczenia nagrody będzie zwieńczeniem trzydniowego (27-29 września) Święta Książki Dziecięcej, w ramach którego odbędą się: spotkania z autorami i ilustratorami, zajęcia plastyczne oraz zajęcia łączące zabawę z literaturą i nowoczesne technologie, projekcje filmowych adaptacji dzieł Kornela Makuszyńskiego (w Kinie Planet Cinema) oraz kiermasz najlepszych książek dla dzieci.

W ramach dotychczasowych działań związanych z Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego obyły się dwa webinaria dostępne na bibliotecznym kanale na YouTube, a także cykl wakacyjnych spotkań dla dzieci poświęcony literaturze, historii i działaniom teatralnym.

Odbędzie się także mobilna gra miejska, do której już ruszyły zapisy (oparta na książce Grażyny Bąkiewicz „Mieszko, ty wikingu”) oraz literacki piknik. Dodatkowo późną jesienią zaplanowane są jeszcze kolejne webinaria o historii obecnej we współczesnej literaturze dla dzieci.

Źródło zdjęć: pixabay.com, mat.pras.