spot_img

Odnaleziono manuskrypt Hipokratesa

Podczas prac konserwatorskich w bibliotece klasztoru Świętej Katarzyny w Egipcie odnaleziono manuskrypt Hipokratesa z V lub VI w. To niezwykle cenne i ważne dla historii znalezisko zawierające greckie teksty na temat medycyny.

Ministerstwo Starożytności Egiptu podczas ceremonii w Kairze poinformowało o odnalezieniu manuskryptu medycznego z V lub VI wieku. Podczas prac konserwatorskich mnisi z klasztoru Świętej Katarzyny na Półwyspie Synaj natrafili na dotychczas nieznany manuskrypt zawierający teksty „ojca medycyny” Hipokratesa.

W manuskrypcie zapisanym na skórzanych stronach zawarte są również trzy teksty medyczne nieznanego autorstwa. Co więcej towarzyszą im rysunki obrazujące rośliny i zioła lecznicze z greckich receptur.

Ahmed Al-Nimer z ministerstwa wyjaśnia, że ten manuskrypt jest uformowany z dwóch warstw skóry. Pierwsza z nich została zapisana na nowo z powodu wysokich kosztów pozyskania skóry w czasach jego powstania. Drugą widoczną warstwą jest tekst Nowego Testamentu znany jako Kodeks Synajski (Codex Sinaiticus).

Warto dodać, że Biblioteka klasztoru Św. Katarzyny w swoich zbiorach zgromadziła 6 000 manuskryptów w różnych językach, w tym arabskim, koptyjskim, greckim, etiopskim, syryjskim i ormiańskim. Niektóre z nich pochodzą nawet z IV w. n. e.

Źródło i fot.: ahram.org.eg