spot_img

Biblioteczne Pasmo Informacyjne [39]

400 bibliotek na oddziałach dziecięcych w szpitalach w całej Polsce, kryminalny konkurs, Cyfrowe Archiwum Lokalne oraz sprzeciw mieszkańców Szczypiorna w sprawie nowej biblioteki – w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego. Zapraszam do lektury porcji BiblioNews-ów!

Każdy uczeń może napisać kryminał – to nowa propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku
Bardzo ciekawą propozycję dla piszących ma Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Jest ona organizatorem konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zatytułowanego – „Zakamarki Ełku”. Wyjątkowość tego pomysłu polega na tym, że nadesłane utwory muszą mieć … wątek kryminalny! Ponadto akcja musi dziać się w Ełku lub okolicach. Co istotne – do każdej pracy musi być nakręcony klip reklamujący tekst literacki, ale – uwaga – jego twórcą nie musi być autor tekstu literackiego.

Pomysłodawcy projektu, Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl organizują przy „Regale pamięci”, pierwsze spotkanie tematyczne związane m.in. z prowadzeniem i funkcjonowaniem Cyfrowego Archiwum Lokalnego.

Nowe biblioteki – dla pokoleń

Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowo i Ustawicznego w Inowrocławiu informuje, iż zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zbiory dotychczasowej Filii Biblioteki Pedagogicznej, zostały przyłączone do biblioteki szkolnej „Medyka” i są wciąż dostępne dla czytelników.

Jak miasto zamierza zareagować na wyraźny sprzeciw mieszkańców Szczypiorna wobec, ich zdaniem, zbędnej inwestycji w rozbudowę Izby Pamięci Szczypiorniaka. Najpierw miały tu powstać pokoje gościnne, a teraz: biblioteka. Sami mieszkańcy chcieliby remontów dróg i chodników. Czy władze Kalisza przychylą się do próśb i apeli swoich mieszkańców?
– W ciągu dwóch lat na oddziałach dziecięcych w szpitalach w całej Polsce otworzono ponad 400 bibliotek. To wszystko dzięki naszej akcji. W tym roku nieco zmieniamy zasady i ruszamy na podbój oddziałów dla dorosłych – zapowiada Katarzyna Nawrocka z Fundacji „Zaczytani.org”.

Stan czytelnictwa w Polsce w 2016 roku

Źródło zdjęć: pixabay.com