spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [38]

W Gdańsku odbędą się poszukiwania książek! W Sokólce biblioteka zachęca do włączenia się w szczytną akcję pt. „Dzielmy się dobrą literaturą”. Będzie też o konkursach, podstawie programowej, gustach czytelniczych i łączeniu bibliotek. Zapraszam na „Biblioteczne pasmo informacyjne”.

Książka GO!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku już trzeci raz organizuje akcję Książka GO! Polega ona na poszukiwaniu książek w przestrzeni miejskiej. Najbliższa edycja odbędzie się 22 i 23 kwietnia (z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich). Tym razem zostanie ukrytych ponad 60 książek, które jednocześnie są nagrodami dla osób, które będą podążały za naszymi wskazówkami.

Bibliotekarz inny niż myślisz

Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu organizuje 5 edycję konkursu „Bibliotekarz inny niż myślisz”. Celem konkursu jest przedstawienie pracy bibliotekarza w humorystycznym ujęciu z wykorzystaniem rekwizytów, kostiumów itp. Fotografie dopuszczone do udziału w konkursie będą oceniane pod kątem inwencji i kreatywności. Prezentacja zdjęć i rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce podczas seminarium „Biblioteki świata“ w dniu 11 maja 2017 r.

5 lat Czytam sobie – konkurs dla bibliotek

Zbiórka książek dla najmłodszych pacjentów sokólskiego szpitala

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza do włączenia się w akcję pt. „Dzielmy się dobrą literaturą”. W ramach akcji zorganizowana zostanie zbiórka książek dla dzieci przebywających w sokólskim szpitalu. Akcja będzie trwała od 3 do 18 kwietnia.

Polonistka ocenia nową podstawę programową: To regres i powrót do lat 80.

„Jestem polonistką z 24-letnim stażem. Jestem przerażona nową podstawą programową. Nie wyobrażam sobie jej realizacji. Mam nadzieję, że uda mi się zaproponować uczniom coś w zamian i nie zniechęcić ich do czytania. Trzeba to jakoś przeczekać” – napisała do nas pani Magdalena, nauczycielka języka polskiego z jednej ze szkół w Szczecinie.

Nauczyciele i uczniowie dyskutowali o gustach czytelniczych

Odskoczni od codziennych problemów, ale z drugiej strony odpowiedzi na trudne pytania związane z dorastaniem – tego szukają w książkach młodzi ludzie – uczestnicy debaty czytelniczej w Rzeszowie. Ponad 200 nauczycieli polonistów i bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i pedagogicznych zastanawiało się co zrobić, aby z dobrą książką dotrzeć do młodych ludzi. Ważną wskazówką dla nich było to, co sami uczniowie mówili na temat lektur, po które sięgają oraz kto i co ma wpływ na ich wybory czytelnicze. Uczniowie Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie podkreślali, że wybierają określone tytuły pod wpływem rówieśników, reklamy, przypadku, ale i sugestii osób dorosłych, szczególnie nauczycieli i bibliotekarzy.

Nowe Brzesko. Ośrodek i biblioteka bliżej połączenia

Podczas sesji Rady Miejskiej jednogłośnie została podjęta uchwała intencyjna o zamiarze połączenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji z Biblioteką Publiczną. Teraz na temat tego pomysłu będą musieli się wypowiedzieć przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a następnie minister kultury i dziedzictwa narodowego. Do ewentualnego połączenia placówek doszłoby jesienią.

Źródło zdjęć: pixabay.com