spot_img

5 zagrożonych zawodów

Wraz z rozwojem technologii wiele procesów zostaje zastąpionych pracą robotów i maszyn. Tym samym zagrożone stają się miejsca pracy w wielu branżach. Shelly Palmer, szef firmy technologicznej The Palmer Group, przedstawił listę 5 zagrożonych zawodów.

Pracę w przyszłości mogą stracić przedstawiciele kilku sektorów. Ich stanowiska przejmą roboty. Zdaniem Palmera stanie się tak za ok. 20 lat.

Lista 5 zagrożonych zawodów

1. Menedżerowie średniego szczebla

2. Kupcy i sprzedawcy

3. Reporterzy, dziennikarze i pisarze

4. Księgowi

5. Lekarze

Na szczęście na liście nie ma bibliotekarza. Ale jak się okazuje pisanie wcale nie jest trudne. Na stronie TVN24 można przeczytać:

Pisanie jest trudne. Ale nie pisanie depesz. Maszyny mogą nauczyć się, jak czytać dane, dołączać odpowiednie zdjęcia czy filmy, analizować niemal każdy rodzaj materiałów naukowych oraz stworzyć w miarę czytelny i zrozumiały tekst. Specjalne systemy przetwarzające tekst na mowę rozwijają się tak szybko, że są obecnie w stanie generować głos, który brzmi bardzo realistyczne.

Naukowcy prognozują, że wykluczeni mogą zostać zarówno komentatorzy, jak i dziennikarze piszący, np. o sporcie czy finansach. Nosisz się z zamiarem napisania książki? Zrób to jak najszybciej, zanim roboty wezmą lekcje kreatywnego pisania” – radzi Palmer.

Więcej o robotach w bibliotekach przeczytacie TUTAJ.