spot_img

Dokumenty współzałożyciela Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy na śmietniku

Listy, zapiski oraz inne dokumenty Stanisława Leszczyńskiego, współzałożyciela pierwszej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, zostały odnalezione na śmietniku przy ulicy Kazimierzowskiej w Warszawie. Trwają poszukiwania spadkobierców.

Stanisław Leszczyński (1856-1914), adwokat, wybitny działacz oświatowy, współzałożyciel pierwszej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy (1906 r.). Na Placu Dąbrowskiego znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie – tam była pierwsza siedziba biblioteki.

biblioteki

Na Facebooku bloga Okno na Warszawę można przeczytać:

Otóż wraz z Pawłem Starewiczem znaleźliśmy w śmietniku spory zbiór dokumentów rodzinnych wspomnianego Leszczyńskiego. Jego rodzina była duża, i prawie każdy był kimś wybitnym i zasłużonym. W zbiorze są listy, wspomnienia, życiorysy, nekrologi, (a nawet wiersz), spisywane na przestrzeni dziejów przez członków rodziny. Najstarsze są z końca XIX wieku, najnowsze – z lat 50. XX wieku. To spora pigułka wiedzy nie tylko o rodzinie, ale też o Warszawie i kilku miejscach w Polsce, które do Leszczyńskich należały.

To cenne dokumenty. Informacje w nich zawarte mają też w sporej części charakter prywatny, wręcz intymny. Dlatego chcielibyśmy je przekazać potomkom Leszczyńskich – o ile żyją – mówi Jarek Zuzga organizator akcji.

biblioteki

bibliotekiŹródło zdjęć: Facebook Okno na Warszawę