spot_img

Mądra Książka Roku – patronat Lustra Biblioteki

Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element sytemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe. Jaki tytuł zostanie najlepszą książkę popularnonaukową? Przekonamy się podczas gali Mądra Książka Roku. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie i konkurs swoim patronatem.

Książki popularnonaukowe zazwyczaj są publikacjami tworzonymi przez fachowców w danej dziedzinie lub specjalistów zajmujących się popularyzowanie nauki. Opisują i tłumaczą określone zagadnienia naukowe, przedstawiając ich syntetyczny, uprzystępniony obraz. Wydawnictwa te zazwyczaj nie przechodzą trudnego procesu recenzji naukowej stąd stosunkowo łatwo je drukować. Są jednak często dowodem istotnej działalności naukowej badacza, służącej popularyzacji opisywanego przez niego tematu, głównie wśród czytelników, którzy nie są specjalistami w danej, często bardzo wąskiej, dziedzinie. Ich jakość powinna być jak najwyższa a cel ten nie jest łatwo osiągnąć. Wielu naukowców nie potrafi w prosty i zrozumiały sposób opowiadać o swoich skomplikowanych badaniach lub ma problem z wyborem najistotniejszych informacji, które powinien poznać niewyspecjalizowany czytelnik. Jednocześnie wiele wydawnictw zdając sobie sprawę z wartości tego typu literatury próbuje przebić konkurencję w ilości wydawanych tytułów. To skutkuje często obniżaniem poziomu, oszczędnościami czynionymi na korektach i konsultacjach naukowych.

Konkurs, który już po raz drugi uruchamiamy ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej, wydawanej w języku polskim. Marka, którą mamy nadzieję staje się powoli statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł. Bardzo liczymy także na wsparcie środowiska naukowego, które powinno być nieustającym generatorem treści popularyzatorskich.

Mądra Książka Roku – druga edycja konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową

Jury konkursu organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa wybierać będzie najlepszą książkę popularnonaukową wydaną w ubiegłym roku. Do konkursu grupa zaproszonych naukowców nominowała książki adresowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. To tzw. mądre książki – czyli takie, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji.

Rynek wydawniczy w Polsce każdego roku zasypuje półki księgarń tysiącami tytułów. W powodzi nowych książek bardzo trudno wyłapać te wartościowe. Czasami dobrze jest zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy z tego zalewu wyłowią dla nas najciekawsze tytuły. Takim konkursem stara się  być konkurs na Mądrą Książkę Roku, którego pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku.

Członkowie jury – ludzie na co dzień obcujący z nauką i jej popularyzacją wybiorą ich zdaniem najciekawsze tytułu ubiegłego roku. Konkurs wyłoni zwycięskie książki w trzech kategoriach – książki roku, książki roku dla dzieci i książki najlepszej w opinii społeczności akademickiej UJ.

Werdykt jury poznamy 20 kwietnia podczas uroczystego ogłoszenia zwycięzców w auli Collegium Novum UJ. Z autorami i wydawcami konkursowych książek będzie można spotkać się w księgarni Matras zaraz po uroczystości.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na FB oraz strony internetowej konkursu, gdzie prezentowane będą poszczególne kandydatki do tytułu Mądrej Książki Roku oraz postępy konkursu.

książki

NOMINOWANE KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

 • Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów, Temple Grandin, Richard Panek, Wydawnictwo CCPress
 • Londyn w czasach Sherlocka Holmesa, Krystyna Kaplan, PWN
 • Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka?, Robin Dunbar, Wydawnictwo CCPress
 • Triumf nasion. Jak ziarna, pestki i orzechy podbiły królestwo roślin i zmieniły naszą cywilizację, Thor Hanson, Wydawnictwo 4A Oficyna
 • Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Frans de Waal, Wydawnictwo CCPress
 • SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Mary Beard, Wydawnictwo Rebis
 • Naukowcy spod czerwonej gwiazdy, Andrzej i Marta Goworscy, Wydawnictwo PWN.
 • Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata, Leonard Mlodinow, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • Simpsonowie i ich matematyczne sekrety, Simon Singh, Wydawnictwo Albatros
 • W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu, Mark Miodownik, Wydawnictwo Karakter

NOMINOWANE KSIĄŻKI DLA DZIECI

 • Fach, że ach! Silvie Sanža, Wydawnictwo Bajka
 • W góry!, Piotr Karski, Dwie Siostry-TPN
 • Atomowa przygoda profesora Astrokota, Dominic Walliman (tekst), Ben Newman (ilustracje), Entliczek
 • Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata, Aleksandra Mizielińska, Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Botanicum. Muzeum roślin, Katie Scott, Kathy Willis, Wydawnictwo Dwie Siostry