spot_img

Polacy czytają coraz mniej książek, a sprzedaż ebooków rośnie

Mimo wielu kampanii promujących czytelnictwo, 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki w 2015 r., jak wynika z badań przeprowadzanych co dwa lata przez Bibliotekę Narodową. Jednak rynek książki elektronicznej w Polsce jest zdecydowanie na fali dynamicznego wzrostu.Świadczy o tym rosnąca popularność urządzeń do e-czytania, wzrost liczby cyfrowych tytułów i fakt, iż pasjonaci e-czytelnictwa kupują nawet do 3 ebooków miesięcznie.

Typowy nabywca książki cyfrowej w Polsce, jak wynika z badania profilu e-czytelnika zrealizowanego przez Virtualo, to najczęściej osoba młoda w wieku 25-34 lata lub w wieku 35-44 lata, najczęściej po studiach, aktywna zawodowo, mieszkaniec dużych miast. Co ciekawe, osoby czytające w formie cyfrowej, czytają około 30 ebooków rocznie, czyli 3 razy więcej niż czytelnicy książek papierowych.

Znaczenie książek elektronicznych na polskim rynku wydawniczym i e-handlu systematycznie rośnie, wynika to nie tylko ze wzrostu sprzedaży urządzeń do e-czytania, ale przede wszystkim z dostępności samych e-książek. Zwiększająca się liczba tytułów w wersji cyfrowej, przede wszystkim w segmencie ebooków, powoduje, że Polacy coraz chętniej czytają w nowoczesnej formie. Do niedawna nowości na rynku ebooków pojawiały się z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do książek tradycyjnych, aktualnie większość ebooków jest wprowadzana do oferty wraz z premierą książki papierowej.

Ebooki i audiobooki mają też wiele zalet, które doceniają głównie ludzie młodzi. Zazwyczaj są tańsze niż papierowe książki, a na jednym urządzeniu można zapisać jednocześnie wiele tytułów. Znaczący wpływ na chęć obcowania z ebookami i audiobookami, ma również rozwój nowych technologii i rosnąca mobilność Polaków. Coraz mniej czasu mamy na czytanie w domowym zaciszu, ale staramy się wykorzystać efektywnie minuty, godziny spędzane w środkach komunikacji miejskiej czy w dalekiej podróży. Wówczas książki elektroniczne dobrze się sprawdzają zarówno w formie do czytania jak i słuchania.

Źródłó: Virtualo