spot_img

Październikowe wydarzenia biblioteczne

W tym miesiącu już po raz siedemnasty swoje święto obchodzą wszystkie biblioteki szkolne na świecie. W sezonie konferencyjnym króluje temat promocji czytelnictwa, usług elektronicznych oraz walki ze stereotypami bibliotekarza. Do Krakowa zapraszamy szczególnie na Międzynarodowe Targi Książki.

1 października rozpoczyna się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 17 lat. Na uczniów czekają zabawy słowne, gry literackie, wspólne czytanie i recytowanie, quizy oraz konkursy. W prezencie od Lustra Biblioteki dwa plakaty do bezpłatnego pobrania i wykorzystania w bibliotece! Sprawdźcie, co przygotowały biblioteki.

Nauczycieli bibliotekarzy zapraszamy do Łodzi, gdzie odbędzie się I Ogólnopolski Zjazd Bibliotekarzy Szkolnych. Celem wydarzenia jest prezentacja działań i pomysłów, które mogą być realizowane w szkolnej bibliotece w zakresie promocji czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

W tym miesiącu temat czytelnictwa będzie poruszany w Lublinie podczas konferencji „Czytelnicy – zasoby informacji i wiedzy. Tradycja i przemiany w czasach kultury cyfrowej i Internetu” oraz w Łodzi na międzynarodowej konferencji „Kultura czytelnicza młodego pokolenia”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na dwudniową konferencję „Biblioteki otwarte na zmiany”. Natomiast Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna organizuje konferencję z cyklu Szkolne Centra Multimedialne zatytułowaną „Bibliotekarze od A do Z”, która jest poświęcona m.in. zadaniom bibliotekarzy jako doradcy i przewodnika lekturowego, pożądanym cechom osobowości bibliotekarza w walce ze stereotypami.

Z kolei Biblioteka Politechniki Łódzkiej zachęca do udziału w seminarium pod hasłem „Znaczenie wypożyczalni międzybibliotecznej w kontekście rozwoju usług elektronicznych”, gdzie uczestnicy będą mogli wysłuchać referatów na temat zasad organizacji funkcjonowania wypożyczalni międzybibliotecznych w strukturze biblioteki akademickiej. Przedmiotem konferencji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich będą „Dokumenty życia społecznego w badaniach i praktyczne ich wykorzystanie”.

W ostatnich dniach października Kraków będzie prawdziwym świętem literackim dla miłośników książek i bibliotek. Przez 4 dni Expo Kraków organizuje 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Oczywiście bibliotekarze mają zapewniony bezpłatny wstęp po uprzedniej rejestracji.

Szczegóły konferencji dostępne są w Kalendarium Lustra Biblioteki.