spot_img

Krakowskie Targi Książki przełamują mit o nieczytaniu Polaków

Po raz kolejny Targi Książki przełamały mit nieczytania udowadniając, że czytelnictwo ma się dobrze. Na tegoroczne święto miłośników literatury przybyło około 68 tys. zwiedzających. 20. jubileuszowa edycja odbyła się pod hasłem „Żeby czytać, trzeba być otwartym”.

Książki sprzedawały się w mgnieniu oka. Targi były też okazją do spotkań z 759 autorami z Polski i zagranicy. Dodatkowe atrakcje przygotowały wydawnictwa i inne organizacje w ramach programu towarzyszącego.

Jubileusz

To były 20. jubileuszowe Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, na których swoją ofertę wydawniczą prezentowało ponad 700 wystawców z 25 krajów. Na najważniejszym kulturalnym i literackim wydarzeniu dla czytelników pojawiło się 68 tys. odwiedzających. Okrągła rocznica była także okazją do wspomnień, dyskusji w obrębie tematyki branży wydawniczo-księgarskiej, udziału w konkursach, happeningów literackich i nie tylko. Gościem honorowym był Izrael, a przytoczone powyżej hasło pochodzi z twórczości Etgara Kereta. Otwartość nawiązywała do poszukiwania wspólnych płaszczyzn do rozmów i zrozumienia odmienności poglądów.

4 dni Targów

Święto czytelników trwało aż cztery dni. W tym roku wydarzenie odbyło się w ostatnim tygodniu października (27-30.10.2016). Dużym ułatwieniem dla odwiedzających był ekobilet. Dzięki umożliwieniu zakupu biletu wstępu online nie było kilkumetrowych kolejek (z czego Expo Kraków słynęło z lat poprzednich). Po raz pierwszy uczestnicy targów mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej na podstawie ważnego biletu. Zadbano również o bezpieczeństwo uczestników – przy wejściu do Centrum Targowo-Kongresowego EXPO stanęła ochrona, lecz niestety w godzinach szczytu sprawdzano tylko wyrywkowo wchodzących na teren hali targowej. Trzeba przyznać, że pierwsze dwa dni Targów Książki były bardzo przyjemne dla odwiedzających, ponieważ dopiero w weekend nadciągnęły prawdziwe tłumy miłośników książek.

Na stanowiskach wystawców ze swoją ofertą pojawiły się także biblioteki. Wśród nich: Biblioteka Narodowa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, krakowskie biblioteki publiczne oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Czytanie promowała także Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Targom towarzyszyły salony: Komiksów, Wydawców Akademickich, Wydawców Katolickich, Nowych Mediów oraz Książki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Świat e-książki

E-czytelników także czekały niespodzianki. Na stanowiskach wystawców pojawili się m.in. Ebookpoint i PocektBook oraz tradycyjnie zorganizowano akcję „Książka za książkę”, dzięki której zebrane książki trafią do bibliotek na terenie Małopolski, a osoby które je przekazały otrzymywały w zamian e-booki. W programie wydarzeń branżowych przewidziano również spotkania poświęcone elektronicznemu czytelnictwu. Wśród nich Biblioteka Główna Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Polska Izba Książki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowały platformę cyfrowych treści dla niewidomych i niedowidzących Ibuk Libra Light.

Zobacz galerię wszystkich zdjęć z Targów Książki 2016 na naszym Facebooku.