spot_img

Poszukiwania legendarnej biblioteki Iwana Groźnego

Prezydent Rosji zlecił przeprowadzenie badań archeologicznych wschodniej części Kremla. Może się tam mieścić tak zwana Biblioteka Iwana Groźnego, której księgozbiór najprawdopodobniej został ukryty w podziemiach twierdzy. Zbiory są niezwykle cenne. Zakłada się, że wśród ksiąg mogą się znajdować dzieła antycznej literatury.

Ostatnie badania archeologiczne prowadzone były w latach 70. ubiegłego wieku. Biblioteka jest prawdopodobnie ukryta w labiryncie korytarzy pod Kremlem. Teraz prezydent Rosji Władimir Putin zlecił tam wykopaliska, które mają ruszyć z początkiem wiosny przyszłego roku. Projekt prac, nadzorowany przez administrację prezydenta, Federalną Służbę Ochrony i Rosyjską Akademię Nauk, ma być przygotowany do końca tego roku.

Historycy ustalili na podstawie XVI- i XVII-wiecznych zapisków uznali, że wśród księgozbioru Biblioteki Iwana Groźnego można odnaleźć dzieła starożytnych filozofów greckich i rzymskich. Natomiast inne księgi zgromadzone w bibliotece były oprawione w złoto i zdobione klejnotami.

Zapraszam do obejrzenia filmu Sekretna biblioteka Iwana Groźnego, który przybliża historię i opowieść o poszukiwaniach biblioteki.

Źródło zdjęć: pixabay.com