spot_img

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Wspólne czytanie komiksów, spotkania autorskie, premiery filmów, warsztaty rysowania, gry, zabawy, konkursy oraz giełda komiksów – to tylko początek atrakcji, które czekają na miłośników komiksu. Z okazji święta Dnia Publicznego Czytania Komiksów przewidziano wiele imprez w bibliotekach i największych miastach.

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów narodził się w 2010 roku. Jego inicjatorami byli amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Powstał w celu zmiany wizerunku komiksu, postrzeganego jako infantylna rozrywka, na rzecz pełnowartościowej książki. 28 sierpnia to także rocznica urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum Marvela (m.in. X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki).

O tym jak powstaje komiks mogą dowiedzieć się czytelnicy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników komiksu, mangi, ciekawych spotkań i wspólnego czytania.

komiks

Natomiast już po raz trzeci w Parku Oliwskim można będzie wspólnie poczytać komiksy, a także sprawdzić ilu entuzjastów słowa rysowanego, mieszka w Trójmieście i jego okolicach. Kto nie lubi czytać, może, oczywiście, komiksy oglądać. Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do czytania komiksów, giełdę wymiany komiksów i gier oraz konkurs kolorowania plansz komiksowych.

Miłośnicy czytania komiksów bawić będą się też w Miejskiej Bibliotece w Łowiczu. Miejsce będzie miała prezentacja komiksów będących w zbiorach biblioteki, głośne czytanie komiksów, na które można przynieść własne zbiory lub skorzystać z dostępnych w bibliotece oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których, z pianki plastycznej, będzie można samemu stworzyć komiksową postać.

W stolicy organizowany jest Festiwal Komiksowa Warszawa. Odbędą się spotkania z Piotrem Nowackim i Norbertem Rybarczykiem – autorami komiksu dla dzieci „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, Dennisem Wojdą – autorem powieści graficznej „566 kadrów”, Michałem „Śledziem” Śledzińskim – autorem „Osiedla Swoboda”, „Czerwonego Pingwina”. Na koniec dnia zaplanowana jest Bitwa Komiskowa oraz prapremiera nowego albumu Przemka Truścisnkiego.

komiks

Dla mieszkańców Łodzi oprócz czytania komiksów zaplanowana jest „Akcja Lokomotywa”, warsztaty plastyczne, rysowanie i spotkania z twórcami komiksu. Obchody uświetni przedpremierowa prezentacja fragmentów sztuki „Koralina” będącej adaptacją komiksu Neila Gaimana i Dave’a McKeana. W tło akcji wplata się także Rok Tuwima, dlatego też przeprowadzone zostaną warsztaty z zakresu ilustracji książkowej polegające na zobrazowaniu komiksowym „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Imprezę zakończy koncert plenerowy.

komiks

Źródło zdjęć: 1234.