CINiBA – biblioteka otwarta

W wielkim wydarzeniu dla nowoczesnej biblioteki wzięło udział wiele osób ze środowiska nauki, edukacji i kultury. Zaproszeni zostali m.in. prezydent Katowic Piotr Uszok, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Inaugurację otwarcia poprowadził dyrektor Centrum prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec.

Wyczekiwane Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zostało dziś po południu uroczyście otwarte. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie CINiBA przy ulicy Bankowej.

Otwarcia nowoczesnej biblioteki dokonali rektorzy uczelni, które realizowały całe przedsięwzięcie- JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. zw. dr hab. Leszek Żabiński.

Gmach CINiBA był wypełniony po brzegi. Podczas uroczystego otwarcia miejsce miało także odsłonięcie tablicy interaktywnej, która będzie upamiętniać lodowisko Torkat. Bo 82 lata temu w miejscu, w którym stoi dziś gmach biblioteki istniało sławne, bo siódme w Europie sztuczne lodowisko Torkat, na którym rozgrywano najważniejsze zawody hokejowe i rewie na lodzie.

Co istotne CINiBA jest biblioteką hybrydową, przede wszystkim otwartą dla użytkownika, udostępniająca książki w wolnym dostępie, a także dająca możliwość korzystania z różnych typów dokumentów na wszelkich możliwych nośnikach. Warto wspomnieć, że ze zbiorów biblioteki można było korzystać już od końca września.

O CINiBA pisałam wielokrotnie. Zapraszam do archiwum na Dzień otwarty CINiBA i relację ze zwiedzania.

Przed budynkiem Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej odbyło się także Święto Drzewa. Na placu przed Centrum posadzono klon polny oraz odsłonięto „ważną kłodę”. Organizatorami Święta Drzewa było Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja z Jackiem Brożkiem na czele oraz Uniwersytet Śląski. Wydarzenie poparli przedstawiciele Urzędu Miasta Katowic, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Lasów Państwowych, Biblioteki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego.