spot_img

CINiBA – pierwsze zwiedzanie

W czwartek 26 kwietnia 2012 roku uczestniczyłam w zwiedzaniu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach przed jej oficjalnym otwarciem. Spotkanie odbyło się w ramach konkursu wiedzy o tejże bibliotece. A oto krótka relacja z wizyty.

Część oficjalna dotyczyła wręczenia nagród o wyżej wspomnianym konkursie. Każdy z uczestników otrzymał zestaw niespodzianek-gadżetów CINiBA (koszulka, kubek, akcesoria piśmiennicze, plakietki i inne oczywiście z logiem). Dla 3 nagród głównych przewidziano album polskiej architektury „101 najciekawszych polskich budynków dekady”.

Następnie zaproszono uczestników na zwiedzanie gmachu budynku. Mniej więcej tak przedstawia się jego struktura i rozmieszczenie.

Hol główny – tutaj można oglądać wystawy, znajduje się wspomniana już sala dydaktyczna i konferencyjna, wypożyczalnie i czytelnie, lady biblioteczne, system alarmowy, a także BIBa powstająca kawiarenka.

Dodatkową atrakcją było zobaczenie biblioteki od kuchni, czyli pomieszczenia gdzie znajduje się wrzutnia. Dzięki temu urządzeniowi użytkownicy biblioteki mogą całodobowo zwracać wypożyczone książki.

Magazyny zamknięte – to jedyna okazja dla czytelników do zobaczenia jak ‘wędrują książki’ do wypożyczalni. Półki magazynowe posiadają system torowy (wyszukanie i wyciągnięcie danej pozycji nie wymaga dużej siły). Magazyny te są w stanie pomieścić około 2 miliony woluminów przy 54 km półek przez wiele kolejnych lat.

Na 1 i 2 piętro prowadzą masywne schody. Pomieszczenia te mieszczą również wypożyczalnie i czytelnie z wolnym dostępem do półek z różnym księgozbiorem wraz ze stanowiskami komputerowymi. Dodatkowo znajduje się tu sala konferencyjna z nowoczesnym sprzętem, mediateka, czytelnia czasopism oraz kabiny do pracy indywidualnej.

Na 3 piętrze mieszczą się pomieszczenia dla pracowników Biblioteki UŚ i UE, a kolejne dwa piętra to magazyny. Działy w wypożyczalniach:

  • Hol – poziom 0: Sztuka. Rozrywki. Sport – Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna – Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historia.
  • 1 piętro: Dział ogólny – Matematyka. Nauki przyrodnicze – Nauki stosowane. Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo.
  • 2 piętro: Filozofia. Psychologia – Religia. Teologia. Religioznawstwo – Nauki społeczne. Prawo. Administracja. Nauki ekonomiczne.

Biblioteka została utworzona pod czytelnika, a kabiny do pracy indywidualnej (na zamówienie) potwierdzają to. Użytkownik można zamykać je na klucz, iść po inne pomoce naukowe i wrócić z powrotem do kabiny.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka jest bez wątpienia biblioteką hybrydową. Dająca wolny dostęp do księgozbioru z różnych dziedzin (9 działów głównych opartych o Uniwersalną Klasyfikację Dziesiętną, odpowiednio oznaczonych), przestrzenne miejsca do pracy i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, służy fachową pomocą bibliotekarzy. Pełni funkcję ośrodka informacji naukowej, jak i jest otwartą dla wszystkich biblioteką naukową. Udostępnia zbiory w dostępie tradycyjnym i elektronicznym, a także pomaga znaleźć i dotrzeć do potrzebnych informacji.

Aby uniknąć bałaganu w księgozbiorze w wypożyczalniach i czytelniach regały posiadają pomarańczową półkę, gdzie można odłożyć książkę, a bibliotekarz włączy ją do księgozbioru w odpowiednie miejsce. Z woluminów oznaczonych czerwoną kropką na grzbiecie można będzie korzystać tylko na miejscu.

Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej został zaprojektowany przestrzennie i funkcjonalnie. Całość budynku jest dobrze oświetlona światłem dziennym, dzięki konstrukcji 4004 okien szczelinowych. CINiBA znalazła się wśród wyróżnionych 101 najciekawszych budynków dekady.

Dla zainteresowanych biblioteką istnieje także możliwość jej zwiedzania przed oficjalnym otwarciem. Mam nadzieje, że zaintrygowałam i w takim razie zapraszam na DZIEŃ OTWARTY w CINiBA 8 maja 2012 roku!