Mirabelka w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII w Warszawie

Spacerownik śladami Mirabelki, mapa wspomnień, warsztaty dla uczniów oraz konkurs na wywiad – tak wyglądała międzypokoleniowa współpraca w mokotowskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII w Warszawie w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” .

Akcja „Mirabelka” w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII w Warszawie składała się z szeregu aktywności. Bibliotekarze, którzy zajęli się organizacją warsztatów działali na trzech polach. Jak zaznaczają: – Zależało nam, żeby zaangażowani byli wszyscy bywalcy biblioteki: dzieci, młodzież i dorośli. Chcieliśmy zachęcić do międzypokoleniowej współpracy, wspólnego tworzenia i wspominania. Zebranie osobistych historii, związanych z życiem codziennym, nie bitwami upamiętnionymi na pomnikach, skupienie właśnie na indywidualnych wspomnieniach było najważniejszym celem akcji.

Jury konkursu na najlepszą relację w kategorii bibliotek publicznych m.st. Warszawy wybrało jednogłośnie na zwycięzcę Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII działającą w strukturach Biblioteki Publicznej im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Nagrodą za I miejsce jest spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem (autorem książki) oraz Martą Kurczewską (ilustratorką). Dodatkowo od Lustra Biblioteki bibliotekarze otrzymają specjalną niespodziankę.

Mirabelka Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII Mokotów

Mirabelkowe warsztaty dla najmłodszych

W listopadzie 2018 roku warsztaty historyczne odbyły się u nas trzykrotnie. Odwiedzili nas drugoklasiści, by dowiedzieć się o losach Dorki i Chaima.

Za istotne uznaliśmy uzmysłowienie ośmiolatkom, jak te wszystkie – często z dzisiejszej perspektywy abstrakcyjne – zdarzenia z ostatnich stu lat mają się do siebie. Co zdarzyło się dawno? Co później? Jak daleko urodzin mojej mamy, czy moich? Na długiej osi czasu przyklejaliśmy kolejne daty w miarę omawiania ważnych momentów w historii Polski. I tak okazało się, że internet nie istniał od zawsze, a ludzie całe lata żyli bez telefonu.

To, jak bardzo zmieniło się życie codzienne, pokazywało również zadanie polegające na przyporządkowaniu dziwnych, egzotycznie brzmiących nazw, takich jak gorset, monokl, czy kałamarz, do ich definicji. Przy okazji sprawdzania odpowiedzi rozmawialiśmy o tym, jakie współczesne przedmioty zastąpiły te sprzed stu lat.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów mogli na koniec zawiesić na naszym bibliotecznym drzewku swój owoc mirabelki, na którym napisana była data, jaka zapadła im w pamięć.

Mirabelka Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII Mokotów

Historie dla Niepodległej

Do wspólnego świętowania niepodległości zaprosiliśmy również młodzież z okolicznych szkół. Zorganizowaliśmy konkurs na wywiad ze świadkiem lub świadkinią historii. By przygotować się do rozmowy, część uczestników konkursu skorzystała z warsztatu dziennikarskiego, który poprowadził dziennikarz Maciej Piasecki. Podczas warsztatu można było dowiedzieć się mnóstwa pożytecznych informacji na temat zadawania pytań, merytorycznego przygotowania, doboru tematów i sprzętu do nagrywania.

Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII

Celem konkursu było zachęcenie młodych ludzi do współpracy z przedstawicielami starszego pokolenia, spędzenia wspólnie czasu i wysłuchania wspomnień. Zależało nam, by młodzi dziennikarze i dziennikarki zapisali fragmenty osobistych historii, wypytali o życie codzienne i stworzyli coś razem. Dlatego, gdy nagradzaliśmy zwycięski wywiad, oraz prace wyróżnione, przygotowaliśmy nagrody dla osób biorących w nich udział. Oprócz książek w zestawach nagród znalazły się również słoiki dżemu z mirabelek.

Konkurs odbył się pod patronatem Sowy Mokotowa – magazynu bibliotek mokotowskich, zwycięski wywiad zostanie opublikowany w zimowym wydaniu pisma.

Dla dużych i małych

Chcieliśmy, żeby w mirabelkowe świętowanie wolności było szansą na zrobienie czegoś całą rodziną. Dlatego przygotowaliśmy Mapę wspomnień oraz spacer śladami Dorki i Chaima – dwa projekty, w które włączyć się mogli wszyscy odwiedzający naszą bibliotekę.

Mapa wspomnień zawisła u nas pod koniec października. Na białych i czerwonych karteczkach można było zapisać najważniejsze dla siebie wspomnienie. Razem stworzyliśmy mapę pełną wydarzeń. Jedni skakali przez wielkie fale nad morzem, innym urodziło się dziecko, jeszcze inni adoptowali psa. Tyle się wydarzyło!

Napisaliśmy również plan rodzinnego spaceru, podczas którego zobaczyć można miejsca, w których rozgrywa się akcja Mirabelki. Taka wspólna wyprawa może być okazją do rozmowy rodzica i dziecka dotyczącej różnych momentów polskiej historii, również tych trudnych. Zadanie było skomplikowane – nie istnieje już ulica Nalewki, trudno odszukać w nowej architekturze śladów przedwojennej, żydowskiej Warszawy. Dlatego spacer to głównie opowiadanie o tym, co było. Poza wskazówkami na temat tego, gdzie skręcić i czego szukać, do opisu spaceru dołączyliśmy również cytaty z książki. Każdy przystanek na trasie odnosi nas do innego fragmentu historii, spacer kończy się odwiedzinami u mirabelki w jej nowym domu przy Andersa 13.

– Warsztaty możemy ocenić jako bardzo udane. Spotkały się z dużym zainteresowaniem ich uczestników, a przede wszystkim zaangażowaniem. Wielu z uczestników wracało później do nas, by pytać o „Mirabelkę”, a samo drzewo, które było rekwizytem w naszym spotkaniu zagościło na sali bibliotecznej na dobre – podsumowuje Paweł Planeta, bibliotekarz.

Mirabelkowe drzewa pamięci – ekologiczny wymiar akcji Lustra Biblioteki

Zdjęcia: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII w Warszawie. Relacja: Paweł Planeta