bibliotekidotacje

Biblioteka im. Zielińskich mimo wszystko kontynuuje swoją misję

Barbara Maria Morawiec
TNP

Bibliotekę mimo wszystko chcą utrzymać przy życiu jej pracownicy. Mimo braku finansów postanowili otworzyć drzwi dla czytelników tylko w jeden dzień i tylko na 7 godzin. O trudnej sprawie i bolączkach jednej z najstarszych bibliotek mówi dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich.

Brak fun[duszy]

Biblioteka im. Zielińskich posiada status biblioteki naukowej i mimo swojej dotychczasowej prestiżowej działalności wciąż nie ma pieniędzy na swoje utrzymanie.

Brak stałego finansowania doprowadził do totalnej zapaści biblioteki z tradycją prawie 200-letnią. Bogate zbiory, niektóre z nich jedyne w kraju nie mogą znaleźć sponsora, czy też systemowego rozwiązania prawnego, aby mogły być utrzymywane z budżetu państwa lub środków samorządowych – ze smutkiem stwierdza dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich.

W ubiegłym roku w całej Polsce, a szczególnie w środowisku bibliotekarskim, wszyscy nie dowierzali, że można zamknąć jedną z najstarszych bibliotek w Polsce. Biblioteka ubiegała się o dofinansowanie w kwocie ok. 741 tys. zł, podczas gdy otrzymała niespełna 60 tys. zł. Niestety jest to kwota, która nie pozwala na dalsze kontynuowanie działalności.

Zarząd Towarzystwa Naukowego Płockiego na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia podjął decyzję o udostępnieniu zbiorów 1 dzień w tygodniu, na mocy nowego Regulaminu. Tylko na taki zakres udostępniania możemy sobie pozwolić, pozostając bez żadnego wsparcia finansowego, opierając się wyłącznie na środkach własnych i zasobach kadrowych 3 bibliotekarzy – zaznacza dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich.

TNP

Ministerstwo zna opinię TNP w powyższej sprawie. Wielokrotnie kierowane były odwołania od decyzji MNiSW nie przyznającej środków na działalność Biblioteki im. Zielińskich TNP. Podobnie, apelowali parlamentarzyści, również bezskutecznie. Odpowiedź zawsze była taka sama: „nie ma możliwości prawnych ani organizacyjnych, aby finansować Bibliotekę im. Zielińskich TNP w Płocku”, pomimo, jak pisano w pismach, doceniania jej wartości dla dziedzictwa narodowego – odpowiada dr Grażyna Szumlicka-Rychlik na pytanie o to, co chciałaby przekazać Ministerstwu.

Mimo wszystko

Bibliotekarze wierni swojej bibliotece i czytelnikom starają wiązać koniec z końcem. Zarząd Towarzystwa Naukowego Płockiego zdecydował, iż biblioteka znów zostanie otwarta. Jednak o radości nie można tu mówić, bo działalność będzie prowadzona tylko w jeden dzień. Drzwi biblioteki będą otwarte w środy w godzinach od 10 do 17. Zarząd poinformował również o wprowadzeniu nowego regulaminu korzystania. Jest on dostępny na stronie internetowej TNP.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości znalezienia środków na utrzymanie placówki, liczącej ponad 400 tys. zbiorów, zarząd TNP podjął dramatyczną decyzję o jej zamknięciu z dniem 1 stycznia 2017 roku. do tej pory zamykana była tylko na czas wojny… – dodaje.

Źródło zdjęć: tnp.org.pl, facebook TNP
Barbara Maria Morawiec
Nowoczesna bibliotekarka, miłośniczka nietypowych książek i bibliotecznych zmagań w walce o czytelnika. Założycielka i red. nacz. Lustra Biblioteki. Autorka książek "Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór" oraz "Biblioblog w pigułce - poradnik dla bibliotekarzy", a także wielu artykułów. Ekspert ds. bibliotek oraz prowadząca szkolenia dla bibliotekarzy i czytelników bibliotek. Od 2016 r. redaktor naczelna czasopisma "Biblioteka Publiczna" oraz doktorantka IINiB UJ.