bibliotekidotacje

Biblioteka im. Zielińskich mimo wszystko kontynuuje swoją misję

TNP

Bibliotekę mimo wszystko chcą utrzymać przy życiu jej pracownicy. Mimo braku finansów postanowili otworzyć drzwi dla czytelników tylko w jeden dzień i tylko na 7 godzin. O trudnej sprawie i bolączkach jednej z najstarszych bibliotek mówi dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich.

Brak fun[duszy]

Biblioteka im. Zielińskich posiada status biblioteki naukowej i mimo swojej dotychczasowej prestiżowej działalności wciąż nie ma pieniędzy na swoje utrzymanie.

Brak stałego finansowania doprowadził do totalnej zapaści biblioteki z tradycją prawie 200-letnią. Bogate zbiory, niektóre z nich jedyne w kraju nie mogą znaleźć sponsora, czy też systemowego rozwiązania prawnego, aby mogły być utrzymywane z budżetu państwa lub środków samorządowych – ze smutkiem stwierdza dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich.

W ubiegłym roku w całej Polsce, a szczególnie w środowisku bibliotekarskim, wszyscy nie dowierzali, że można zamknąć jedną z najstarszych bibliotek w Polsce. Biblioteka ubiegała się o dofinansowanie w kwocie ok. 741 tys. zł, podczas gdy otrzymała niespełna 60 tys. zł. Niestety jest to kwota, która nie pozwala na dalsze kontynuowanie działalności.

Zarząd Towarzystwa Naukowego Płockiego na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia podjął decyzję o udostępnieniu zbiorów 1 dzień w tygodniu, na mocy nowego Regulaminu. Tylko na taki zakres udostępniania możemy sobie pozwolić, pozostając bez żadnego wsparcia finansowego, opierając się wyłącznie na środkach własnych i zasobach kadrowych 3 bibliotekarzy – zaznacza dr Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor Biblioteki im. Zielińskich.

TNP

Ministerstwo zna opinię TNP w powyższej sprawie. Wielokrotnie kierowane były odwołania od decyzji MNiSW nie przyznającej środków na działalność Biblioteki im. Zielińskich TNP. Podobnie, apelowali parlamentarzyści, również bezskutecznie. Odpowiedź zawsze była taka sama: „nie ma możliwości prawnych ani organizacyjnych, aby finansować Bibliotekę im. Zielińskich TNP w Płocku”, pomimo, jak pisano w pismach, doceniania jej wartości dla dziedzictwa narodowego – odpowiada dr Grażyna Szumlicka-Rychlik na pytanie o to, co chciałaby przekazać Ministerstwu.

Mimo wszystko

Bibliotekarze wierni swojej bibliotece i czytelnikom starają wiązać koniec z końcem. Zarząd Towarzystwa Naukowego Płockiego zdecydował, iż biblioteka znów zostanie otwarta. Jednak o radości nie można tu mówić, bo działalność będzie prowadzona tylko w jeden dzień. Drzwi biblioteki będą otwarte w środy w godzinach od 10 do 17. Zarząd poinformował również o wprowadzeniu nowego regulaminu korzystania. Jest on dostępny na stronie internetowej TNP.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości znalezienia środków na utrzymanie placówki, liczącej ponad 400 tys. zbiorów, zarząd TNP podjął dramatyczną decyzję o jej zamknięciu z dniem 1 stycznia 2017 roku. do tej pory zamykana była tylko na czas wojny… – dodaje.

Źródło zdjęć: tnp.org.pl, facebook TNP
Nowoczesna bibliotekarka, miłośniczka nietypowych książek i bibliotecznych zmagań w walce o czytelnika. Założycielka i red. nacz. Lustra Biblioteki. Autorka książek "Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór" oraz "Biblioblog w pigułce - poradnik dla bibliotekarzy", a także wielu artykułów. Ekspert ds. bibliotek oraz prowadząca szkolenia dla bibliotekarzy i czytelników bibliotek. Od 2016 r. redaktor naczelna czasopisma "Biblioteka Publiczna" oraz doktorantka IINiB UJ.