spot_img

Praktyka dla praktyka – rusza bibliotekarski Erasmus

Zapraszam zainteresowanych bibliotekarzy do udziału w siódmej odsłonie projektu PRAKTYKA DLA PRAKTYKA. To szansa, aby od podszewki sprawdzić jak pracują inne biblioteki i bibliotekarze. Lustro Biblioteki objęło projekt swoim patronatem. Poniżej zaproszenie i szczegóły.

Praktyka dla praktyka

Jest to świetna okazja dla pracowników bibliotek do zdobycia doświadczenia zawodowego, nowych inspiracji i nawiązania interesujących kontaktów zawodowych. Dotyczy nie tylko osób, które wyjadą na praktykę, ale również i tych, którzy opiekować się będą praktykiem na miejscu podczas pracy. Wymiana polega na wysłaniu pracownika do pracy w bibliotece partnerskiej na 5 dni roboczych i przyjęciu na jego miejsce osoby o podobnych kwalifikacjach na „zastępstwo”*. Program adresowany jest do bibliotek publicznych. Wymiany odbędą się jesienią, a już dziś zachęcamy do zgłoszeń.

*wymiana z nazwy, nie musi się odbywać w tym samy czasie, można być praktykiem i opiekunem jednocześnie – najpierw zaprosić do siebie, a potem pojechać do biblioteki organizującej, bądź odwrotnie.

Zapisy

Zachęcamy do uważnego zapoznania się z regulaminem projektu. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz online czekamy do 26 czerwca 2024 roku.

Zapisy i regulamin znajdziesz na stronie praktykadlapraktyka.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Bibliotek Organizujących, gdzie pracują labibianki i labibianie oferując swoje stanowiska pracy do wymiany:

  • Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach – na praktykę do swojej biblioteki zaprasza Marcin – bibliotekarz i dyrektor w jednym
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Warpnie – tu poznacie Anię, również dyrektorkę i bibliotekarkę
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – na wymianę zaprasza Ula – koordynatorka Czytelni Informacyjno-Bibliograficznej
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim – tu zaprasza Ania, kierowniczka Działu Promocji i Animacji Kulturalnej
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni – do swojej filii zaprasza Jarek, kierownik placówki.

W ramach programu, dla praktyków-uczestników, zwracane są kosztów przejazdów oraz koszty zakwaterowania, pozostające w związku z celem realizacji umowy w wysokości nie wyższej niż 1800 zł brutto.

W formularzu naboru będziesz miał za zadanie m.in. wprowadzić informacje o zajmowanym przez siebie stanowisku pracy oraz wybrać z powyższych bibliotekę, w której chciałbyś odbyć wymianę. Możesz wybrać dowolną liczbę bibliotek, pamiętając, że decyzję o tym, w której z podanych przez Ciebie bibliotek odbędziesz wymianę, podejmują ostatecznie organizatorzy. Wybierając bibliotekę, miej na uwadze to, aby wybrane przez Ciebie stanowisko było podobne, do tego, które zajmujesz w swojej macierzystej bibliotece.
Wymiany planujemy przeprowadzić we wrześniu i październiku, terminy odpowiednie dla obu stron ustalimy jeszcze w sierpniu.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec, mat.pras. Labib