Na mapie Łodzi pojawiła się nowa filia Biblioteki Miejskiej. W pierwszy dzień wiosny otwarto Bibliotekę Secesja. Myślą przewodnią tej filii stały się architektura, urbanistyka, przestrzenie i towarzyszące im idee. 

Nowa filia mieści się przy ul. Zachodniej 76 i powstała w wyremontowanej secesyjnej kamienicy. Do zbiorów zakupiono specjalne publikacje o tematyce architektonicznej, designu, planowania przestrzeni, ale też poświęcone studiom miejskim, ponieważ będzie się tu dyskutowało w szczególności o Łodzi i jej architekturze. Księgozbiór tworzy ponad cztery tysiące publikacji, także zagranicznych. Na regałach znaleźć można sprofilowane do tematyki albumy, książki naukowe i popularnonaukowe, reportaże, katalogi, wzorniki, przewodniki, powieści i wiele więcej. Uzupełnieniem jest przegląd prasy tematycznej. 

To coś więcej niż tylko biblioteka regionalna. Myślę, że to miejsce stanie się przestrzenią inkluzywną, pozwalającą eksplorować historię miasta Łodzi, a także inspiracją dla młodych adeptów architektury i sztuki.

– Wierzymy, że złożoność świata, w którym żyjemy, domaga się wielogłosowego opisu oraz wzajemnego, pełnego szacunku i empatii słuchania. Chcemy być miejscem spotkania i dzielenia się: wiedzą, refleksjami, wątpliwościami, inspiracjami, emocjami, zachwytem – tę ideę podkreślono na plakacie między poziomami.

Jednym z elementów tworzących Bibliotekę Secesja ma być integracja społeczności osób zainteresowanych otoczeniem swojego miasta i dyskusjami o przestrzeni urbanistycznej. Po otwarciu zapowiedziano szereg wydarzeń towarzyszących, które na stałe wpiszą się w kalendarz biblioteki. Będą to panele dyskusyjne, wycieczki miejskie, warsztaty (np. modelarskie), performance i spotkania z ciekawymi personami, w tym architektami, pisarzami, naukowcami, przewodnikami, historykami sztuki, aktywistami, lokalnymi twórcami.

Wysokie i eleganckie sufity, oryginalna stolarka okienna, przestronna klatka schodowa, sztukaterie, motywy roślinne i malunki sprawiają, że ta przestrzeń jest bardzo estetyczna i miła do przebywania. Zachowano tu nawet fragmenty starej drewnianej podłogi i zadbano by jak najlepiej odwzorować ten motyw w nowej części. Zachwycają też niespowite stare posadzki. Elewacja po remoncie zyskała dawny blask i wraz z terenem przed budynkiem zwracają uwagę każdego przechodnia.

W środku czekają wypożyczalnia, czytelnia, recepcja, strefa relaksu, sala multimedialna, sala klubowa, sala warsztatowa i kilka sal spotkań. Wnętrza wypełniają wygodne fotele i siedziska sprzyjające dyskusji oraz wymianie poglądów.

Wyjątkowe zdjęcia tuż przed otwarciem Biblioteki Secesja wykonał Paweł Morawiec. Na koniec ślę pozdrowienia dla sześciu pracowników, którzy na co dzień będą odpowiadać za funkcjonowanie Secesji oraz gratulacje dla dyrektorek Haliny Bernat i Bożeny Orczykowskiej. Zdradzę, że do projektu Biblio_TEKA INSPIRACJI trafi jeszcze inna łódzka biblioteka, którą miałam okazję odwiedzić.