spot_img

#CzytanieRządzi w Domu Literatury

Cykl spotkań czytelniczych dla dzieci #CzytanieRządzi w Domu Literatury powraca w 2024 roku w poszerzonej formule. Dzięki zaangażowaniu Dzielnicy Śródmieście, m.st. Warszawy, oprócz otwartych poranków z udziałem autorów literatury dziecięcej, organizowane będą popołudniowe spotkania dla grup zorganizowanych.

W nowym roku Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawy oraz Fundacja Powszechnego Czytania kontynuują cykl spotkań czytelniczych dla dzieci. To dalszy ciąg działań pod hasłem #CzytanieRządzi, ogólnopolskiej kampanii poświęconej czytelnictwu, który pokazuje nieustające zaangażowanie samorządu warszawskiego w istotną kwestię promocji czytania oraz realizację deklaracji, którą podjęła Unia Metropolii Polskich i przedstawiciele jej członkowskich miast.

Kontynuacja tego cyklu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy potwierdza potrzebę i słuszność konsekwentnego podejmowania takich inicjatyw, co może być wzorem i inspiracją dla innych miast, gmin i samorządów. Działania lokalnych władz na rzecz promocji czytania wśród mieszkańców, przez zapraszanie do udziału w kulturze książki – co ważne – także osób nieczytających i wykluczonych jest bardzo istotne dla naprawy stanu czytelnictwa. Należy pamiętać o wskazywaniu pożytku z czytania, a także zachęcaniu do korzystania z publicznych bibliotek, czyli darmowych zasobów, które oferuje miasto, co też podkreśla samorząd warszawski.

– Jesienny cykl spotkań #CzytanieRządzi pokazał, że mieszkańcy potrzebują proczytelniczych inicjatyw i chętnie w nich uczestniczą. Jako samorząd, bardzo chcemy i powinniśmy to zainteresowanie utrzymywać i docierać z nimi jeszcze szerzej, wspierając w tym też działania bibliotek publicznych w Śródmieściu, które dziś otwarte są na czytelników – wskazuje Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która pomoże w zaprzyjaźnianiu najmłodszych z książką, przez czytanie fragmentów tekstów, rozmowy i zabawy plastyczne skupione wokół ulubionych dziecięcych bohaterów literackich. Kluczowym punktem spotkań jest obecność najbardziej znanych twórców literatury dla dzieci. Dotychczas zajęcia te odbywały się w sobotnie poranki w Domu Literatury w Warszawie. W 2024 roku będą organizowane dwa razy w miesiącu – w soboty, tak jak dotychczas, pod hasłem #CzytanieRządzi o Poranku, w otwartej dla wszystkich formule. Oprócz tego we wtorki, w spotkaniach #CzytanieRządzi Po Południu będą mogły wziąć udział grupy zorganizowane – podopieczni wraz z wychowawcami.

Spotkania odbywać się będą w Auli Domu Literatury w Warszawie, ul Krakowskie Przedmieście 87/89. Wzięcie udziału w wydarzeniach możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu udziału na adres e-mail: poranki@fpc.org.pl. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.

Zobacz program

Źródło zdjęć: mat.pras. FPC