spot_img

Biblioteka Medyczna – nowa filia BUW

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie otworzyła swoją pierwszą filię – Bibliotekę Medyczną. Szczegóły poniżej prezentuje Urszula Szwed-Strych z Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy.

Z początkiem roku akademickiego 2023/24 rozpoczęła działalność Biblioteka Medyczna – biblioteka dla Wydziału Medycznego. Jest zlokalizowana na Kampusie Ochota, w Bibliotece Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5 w Warszawie i stanowi część Systemu Biblioteczno-Informacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Na potrzeby nowej biblioteki zostało zakupionych ponad 1200 książek. Księgozbiór jest systematycznie i planowo powiększany o pozycje niezbędne w procesie dydaktycznym i pracy naukowej na Wydziale Medycznym. Czytelnicy mogą też korzystać z zasobów online obejmujących ponad 500 tytułów medycznych oraz dotyczących nauk matematyczno-przyrodniczych. Zbiory będą powiększane wraz z rozwojem Wydziału. Zasoby filii BUW są widoczne w Katalogu bibliotek UW; zostały oznaczone lokalizacją „Biblioteka Medyczna” i można je przeglądać, zamawiać i rezerwować na takich samych zasadach, jak w przypadku bibliotek wydziałowych uniwersytetu. Każdy tytuł dostępny w Bibliotece Medycznej na Kampusie Ochota można również znaleźć w BUW na Powiślu.

Zbiory nowej biblioteki są gromadzone z myślą o pracownikach i studentach Wydziału Medycznego UW, ale mogą też z nich korzystać – z prawem do wypożyczania – pozostali członkowie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, członkowie Klubu Absolwentów UW, profesorowie i doktorzy habilitowani spoza Uniwersytetu, a także posiadacze kont kaucyjnych. Na miejscu skorzystają z nich również wszystkie osoby posiadające ważną kartę biblioteczną BUW.

Za przygotowanie księgozbioru nowej biblioteki odpowiadał zespół Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. BUW koordynuje organizacyjnie i merytorycznie działalność Biblioteki Medycznej, część zadań jest realizowana we współpracy z Biblioteką Wydziału Fizyki.

– Stworzenie Biblioteki Medycznej UW było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem – nie tylko dlatego, że to pierwsza filia BUW, ale przede wszystkim dlatego, że powstawała w trakcie tworzenia Wydziału Medycznego UW. Nie mogliśmy więc skorzystać z tradycyjnych narzędzi badania oczekiwań i potrzeb jej przyszłych użytkowników. Organizując nową bibliotekę wykorzystaliśmy nasze doświadczenie związane z koordynacją działania 37 bibliotek wydziałowych Uniwersytetu – mówi Magdalena Rowińska, Wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie ds. Systemu Biblioteczno-Informacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. – I mamy powody do zadowolenia – w pierwszym miesiącu działania Biblioteki Wydziału Medycznego UW skorzystało z niej 98% studentów nowego kierunku, którzy wypożyczyli książki prawie 300 razy – dodaje.

Użytkownicy Biblioteki Medycznej mogą korzystać z 7 komputerów, stanowiska do wydruku, urządzenia wielofunkcyjnego (skaner płaski, drukarka, kserograf) oraz ze skanera do kopiowania książek i dokumentów z mechanizmem OCR. Do ich dyspozycji jest prawie 50 miejsc do nauki indywidualnej oraz pomieszczenie do nauki zespołowej. Na Wydziale Fizyki UW znajduje się także 10 salek do wspólnej pracy wyposażonych w stół z 6-8 krzesłami, telewizor z wejściem HDMI i flipchart. Są dostępne dla studentów i doktorantów.

Filia BUW została powołana staraniem Wydziału Medycznego, mocą zarządzenia nr 150 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 12 października 2023 r. 

Źródło zdjęć: mat.pras. BUW