Witam znów w Gdyni – w mieście, które naprawdę inwestuje w biblioteki! To kolejny dowód na to, że nie sposób zebrać materiały o wszystkich filiach, bo za chwilę otwierane są nowe. Jeśli będziesz nad morzem, koniecznie zajrzyj do Biblioteki Cisowa. Dlaczego? Zobacz, jakie inspiracje przywiozłam tym razem.

Przy ulicy Chylońskiej 237 znajduje się budynek zwany Przystanią Chylońską. To miejsce społeczności sąsiedzkiej, gdzie każdy może zrealizować swój pomysł, rozwijać się i poznać nowych znajomych. Nic dziwnego, że w tej lokalizacji postanowiono ulokować Bibliotekę Cisowa. Tę bibliotekę odwiedziłam dwa miesiące po otwarciu, które miało miejsce 1 marca 2022 roku. Biblioteka Cisowa jest oddalona od centrum Gdyni, ale dojazd komunikacją miejską nie stanowi problemu. Wokół osiedle, przedszkole, żłobek, boisko i centrum sąsiedzkie, a więc użytkownicy dopisują.

Klubowo-czytelniana przestrzeń

Po przeprowadzce z lokalu przy ul. Kcyńskiej 2, nowa filia zyskała większą powierzchnię. Ma formę przestrzeni klubowo-czytelnianej. Zgodnie z hasłem przewodnim „zostań na dłużej” do dyspozycji użytkowników w każdym wieku czekają:

 • wypożyczalnia z bogatym księgozbiorem, uzupełnianym o nowości wydawnicze
 • strefa z dostępem do komputerów, internetu i katalogu on-line
 • wygodne ławeczki w charakterystycznych morskich barwach i przyjaznymi oznaczeniami „zrelaksuj się z książką” zachęcającymi do lektury i odpoczynku
 • dizajnerskie siedziska w kształcie koła idealne do czytania
 • czytelnia na antresoli, gdzie jest nieco spokojniej
 • klubowe miejsce spotkań
 • strefa dla najmłodszych z regałem wypełnionym licznymi książkami i okrągłym siedziskiem
 • studio do nagrywania podcastów
 • ogródek biblioteczny, czyli taras dostępny latem
 • strefa bookcrossingowa do wymiany książek
 • mały sklepik z gadżetami
 • całodobowa wrzutnia do zwrotu książek poza godzinami otwarcia.

Przestrzeń zachwyca od samego wejścia

Wejście do biblioteki znajduje się na parterze. Jest dogodne dla każdego odwiedzającego, w tym osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo budynek ma windę, która wspomaga osoby z ograniczoną mobilnością dostać się do poszczególnych części budynku. Są też ścieżki dotykowe dla osób niedowidzących i słabowidzących. Zobaczcie tylko na podłogę, gdzie w prosty sposób oznaczono strefy.

Podczas mojej wizyty cały czas ktoś wchodził i przeglądał książki. Regały, z dużymi oznaczeniami działów, zapełnione są literaturą polską przeznaczoną dla małych i większych czytelników, fantasy, kryminałami, lekturami szkolnymi, powieściami historycznymi, literaturą japońską, amerykańską i nie tylko. Zauważyłam też kilka publikacji moich ulubionych autorów i wiele nowości. Bardzo się ucieszyłam, że są też książki, które Lustro Biblioteki objęło swoim patronatem.

Wypożyczanie nie ogranicza się tylko do książek, ponieważ można również wybrać audiobook, grę planszową lub odebrać kod do e-booków. Biblioteka jest czynna w dni robocze, najdłużej w poniedziałek do godz. 19 (ale obecnie to inne godziny niż na zdjęciu). Po godzinach pracy placówki, wypożyczone książki można oddać do wrzutni przed budynkiem.

Wydzielona czytelnia na antresoli to propozycja dla osób, które cenią sobie ciszę. Na ścianie przy stolikach zamontowano tablicę, na której można kredą napisać pozdrowienia, polecić ulubioną książkę, ujawnić swój talent plastyczny albo zachęcić do zapisania się do biblioteki. Tymczasowo brakowało tylko kawy (przypominam, że był to okres stanu epidemii koronawirusa), ale i na to jest rozwiązanie.

Schodząc w dół znajdziemy się w klubowym miejscu spotkań, gdzie dostępna jest wyposażona kuchnia. W czasie mojej wizyty pomieszczenia te były nieodpłatnie przeznaczone na potrzeby osób z Ukrainy, dlatego nie będę publikować tych zdjęć (z uwagi na prywatność tych osób). Dodam tylko, że wnętrze zawiera też dwa okrągłe siedziska i kanapy do posiedzenia. Warto dodać, że zamontowano też tu multimedialną niespodziankę dla najmłodszych – magiczny dywan do zabaw i edukacji.

Miejsce społeczne

Biblioteka Cisowa ma szeroką ofertę zajęć i spotkań. Warto zainspirować się ostatnio zorganizowanymi inicjatywami:

 • Puzzlowy Switch – wymiana puzzli, gdzie w każdy ostatni czwartek miesiąca każdy chętny może przynieść swoją układankę i wymienić ja na inną
 • Biblioteka Rocks! – czyli dzień Rock’n’Rolla dla dzieci i rodziców z muzycznymi zabawami, pokazem interesujących instrumentów muzycznych, popisowymi solówkami na powietrznych gitarach, tworzeniem własnych gitar (podobno bibliotekarz wcielił się w szaloną gwiazdę rocka)
 • Wakacyjne nagrywanie – zajęcia w studio podcastowym, gdzie dzieci od 8. roku życia i młodzież przygotowali słuchowisko
 • Pozytywna dyscyplina – warsztaty dla rodziców z certyfikowanym coachem, który podpowiadał jak radzić sobie z buntowniczym dzieckiem, jak okiełznać niesforność i wybuchowość, poznać tajniki funkcjonowania mózgu małego człowieka przy okazji rodzice wymieniali się doświadczeniami parentingowymi
 • Razem wspieramy pszczoły / Roślinka w szkle – zabawy rysunkowe z ekologią w tle i wspólnym wysiewaniem łąki oraz tworzeniem własnej kompozycji roślinnej.

Tu naprawdę chce się zostać na dłużej!

Fantastyczne zdjęcia dla Lustra Biblioteki wykonał Paweł Morawiec!