W trakcie drogi z dworca PKP nad gdyńską plażę nie można nie zajrzeć do Biblioteki Śródmieście. Już od samej ulicy przez duże okna uwagę przyciągają książki, wygodne siedziska oraz hasła #bibliotekatoludzie i „usiądź / porozmawiaj / zostań”. Spędziłam tu naprawdę miło czas!

Adres przy ulicy Władysława IV 7-15 to doskonała lokalizacja dla biblioteki z nowoczesnymi rozwiązaniami wpisującymi się w aktualne standardy i oczekiwania mieszkańców Gdyni. Tylko w roku otwarcia zarejestrowano się tu prawie 6600 osób. Dobre wrażenia wyniosą też stąd turyści, którzy szukają ciekawych wydarzeń w mieście, miejsca na wakacyjną lekturę, posłuchania muzyki, schronienia się przed kapryśną pogodą lub źródła prądu.

Przestrzeń spędzania wolnego czasu

Wszystkie zbiory są w wolnym dostępie. To oznacza, że każdy może myszkować między regałami i wyszukiwać interesujące publikacje. Można powiedzieć, że biblioteka jest też samoobsługowa, bowiem czytelnicy mogą skorzystać z selfchecku, całodobowego książkomatu lub bibliotecznego ekspresu do kawy. Jest też Memory Lab, czyli stacja do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów. Super propozycja dla czytelników, którzy chcą przegrać film z VHS-u na nowoczesny format, zapisać nagrane wspomnienia w nowoczesny sposób lub przenieść muzykę z kaset do cyfrowego świata.

Ogromnie zaskoczyła mnie oferta wydarzeń muzycznych w Bibliotece Śródmieście, o której piszę poniżej. Nic dziwego, skoro to idealna przestrzeń na tego typu spotkania, poznania pasjonatów czarnych krążków lub posłuchania muzyki. Można tu wypożyczyć lub odsłuchać na miejscu np. płyty winylowe i książki mówione. Do dyspozycji jest również fotel muzyczny, z którym użytkownik może połączyć się przez swój telefon lub inne urządzenie za pomocą USB lub Bluetooth.

Udostępniane są też komputery, telewizor i rower stacjonarny, gdzie można zasilić prądem swój telefon. W innej części jest też salka z projektorem i strefa ciszy. Moją uwagę zwróciła lada biblioteczna na podwyższeniu. Dowiedziałam się od bibliotekarki, że Baza i stanowiska bibliotekarzy znalazły się na miejscu dawnego sejfu (wcześniej lokal użytkował bank). Warto wspomnieć, jeszcze o tym, że biblioteka jest przyjazna zwierzętom.

Biblioteka Śródmieście, nie da się ukryć, jest bardzo rodzinna. Stworzono tu specjalną Bazę, czyli plac zabaw zapewniający rozrywkę dzieciom, a ich rodzicom odrobinę wytchnienia przy lekturze. Zarówno rodziny, jak i wszyscy chętni mogą rozegrać tu turniej gier planszowych, które kuszą z niskich parapetów przy oknach od strony ulicy. W wolnej chwili warto przysiąść na komfortowych fotelach i poczytać bieżącą prasę. Oprócz wielu nowości wydawniczych, literatury popularnonaukowej i pięknej do wypożyczenia polecają się filmy na DVD, gry planszowe, płyty winylowe i audiobooki.

Centrum wydarzeń

Każdy znajdzie coś dla siebie – zgodnie z tym hasłem Biblioteka Śródmieście organizuje czas wolny dla mieszkańców. Na karty kalendarza wpisały się już wydarzenia zarówno te o charakterze stałym, jak i zgodne z aktualnymi trendami lub potrzebami. Warto zainspirować się między innymi:

  • Dyskusje o muzyce i nie tylko – wspólne pogaduchy w niezobowiązującej atmosferze z pasjonatami, dziennikarzami muzycznymi, muzykami, kolekcjonerami dla fanów każdego gatunku muzyki; również dyskusje o najlepszych i najgorszych książkach o muzyce. Są też koncerty oraz zajęcia muzyczne dla dzieci.
  • Rośliny – spotkania i warsztaty: dotyczące uprawy roślin, tworzenia eliksirów na odporność, tajników zielarstwa, jadalnych kwiatów, las w słoiku, zmian klimatu, uprawy warzyw na balkonie i zakładania ogródków warzywnych w przestrzeni miejskiej
  • Czytaj z bazą! – warsztaty literacko-plastyczne, podczas których prezentowane są nowości książkowe i odkrywane nieznane dotąd historie, zagadki i tajemnice
  • Biegnij za białym królikiem! – escape room z Alicją w Krainie Czarów i pojedynek z Królową Kier
  • Nastoletnia depresja – spotkanie z trenerem mentalnym, na którym poruszono tematy radzenia sobie z depresją, podejmowania reakcji, szukania pomocy
  • Dyskusyjny Klub Rodzica – spotkania w formie moderowanej rozmowy, w trakcie której, uczestnicy wymieniają się doświadczeniami, dzielą się obserwacjami dotyczącymi wychowania, bycia rodzicem i odnajdywania siebie w tej roli
  • Anatomia pisania – cykl ukazujący domy i pracownie pisarzy oraz tajniki ich pracy
  • Światła! Kamera! Akcja! – warsztaty z animacji poklatkowej połączone z pokazami filmów stworzonych przez uczestników
  • warsztaty DIY, np. tworzenie zwierząt morskich z pomponów, makramy, wiatraków, dekoracji z patyczków do lodów, instrumentów muzycznych z recyklingu, dekoracje i opakowania prezentów zero waste, motania lalek gałgankowych
  • oraz wiele spotkań autorskich i koncertów.

Biblioteka Śródmieście stała się centrum obiektywu Pawła Morawiec, którego widzicie na przerwie w pobliskiej Kociej kawiarni. Polecam zajrzeć! Można tu również poczytać wypożyczone książki z kotem na kolanach.