Gdy tylko Biblioteka Publiczna im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oznaczyła Lustro Biblioteki na Facebooku, informując o otwarciu nowej filii, postanowiłam wieczorem udać się do Galerii Młociny. Jak się okazuje piątek 13-tego października może być szczęśliwy. Zapraszam do obejrzenia nowego miejsca na kulturalnej mapie warszawskich Bielan.

Nowa biblioteka jest przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży, ale dorośli też mogą skorzystać ze zbiorów komiksowych. W okolicy dotychczas nie było punktu bibliotecznego. Działa on na pierwszym piętrze galerii od poniedziałku do piątku w godz. 10–20 i w soboty w godz. 10–15. Dział promocji potwierdził, że godziny otwarcia biblioteki, jak i typy klientów odwiedzających galerię były omawiane i analizowane z zarządem Galerii Młociny. Lokal jest wynajmowany przez bibliotekę, ale Miasto Stołeczne Warszawa zabezpieczyło środki finansowe na utrzymanie lokalu i podpisało z galerią kilkuletnią umowę.

Storyteka to połączenie tradycyjnej biblioteki ze światem nowych technologii i miejscem kreatywności na ponad 200 mkw. powierzchni. Półki regałów mieszczą dwa tysiące woluminów książek i komiksów oraz 186 tytułów audiobooków. Dodatkowo młodsi czytelnicy mogą sprawdzić, czym są książki z mówiącymi długopisami łącząc tym samym naukę z zabawą. Stworzono też przestrzeń gamingową z komputerami, konsolami i 30 tytułami do „ogrania”. Fanom tradycyjnych planszówek pozostawiono wybór spośród ponad 60 propozycji. Wszystko to nieodpłatnie dla każdego chętnego. W dniu otwarcia zapisało się 20 nowych czytelników, a na koniec października już 101 osób, które wypożyczyły ponad 560 woluminów.

Można tu poczytać, pograć, zrelaksować się, wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, spędzić czas w miłym towarzystwie, poznać nowych znajomych czy po prostu odpocząć w trakcie zakupów. Potwierdza to burmistrz dzielnicy Bielany:

– Storyteka będzie przyjazną przestrzenią dla młodzieży. Miejscem, w którym będą mogli poleżeć z komiksem, przejść kolejny poziom w grze, spotkać się z autorem ulubionej książki lub po prostu miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Bez presji na cokolwiek – mówi Grzegorz Pietruczuk.

Z tego miejsca pozdrawiam zatrudnione w Storytece Bibliotekarki, które z ogromnym zapałem i powodzeniem rozpoczęły nowy rozdział funkcjonowania filii Biblioteki Publicznej im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany.

– Storyteka jest miejscem, które zespół Biblioteki Bielany tworzył przez kilka ostatnich miesięcy. Włożyliśmy w nie nasze całe serce i całą naszą energię, by zrobić to najlepiej jak potrafimy. Chcemy podzielić się z mieszkańcami Bielan przestrzenią i zaprosić ich do tworzenia naszej wspólnej historii – mówi Kinga Ratyńska, dyrektorka Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica.

Decyzję o nazwie nowej filii rozstrzygnięto w konkursie. Wygrała propozycja Aleksandry Banasiak powstała z połączenia słów „story” (w tłum. z ang. opowieść) oraz „biblioteka”. Stroyteka, zdaniem autorki nazwy, to miejsce pełne opowieści.

– Zgłoszono ponad 30 różnych nazw, które nawiązywały do słów: „galeria”, „huta” i „Młociny”. Komisja konkursowa wybrała nazwę Storyteka, która wydała się najbardziej odpowiednia dla placówki nowoczesnej, pełnej nowych technologii i skierowanej do młodzieży. Za słowem „Storyteka” kryje się miejsce pełne opowieści, w którym można rozwijać kreatywność oraz wyobraźnię, można tworzyć własną historię – przekazał mi dział promocji.

– Storyteka to miejsce, które oprócz swojej codziennej działalności, będzie wspierać pomysły i działania społeczne mieszkańców, sprzyjać budowaniu relacji i oferować szeroki wybór animacji – dodaje Kinga Ratyńska, dyrektorka Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica.

W dniu otwarcia przygotowano kilka atrakcji, w tym: „Twórcza sztafeta” – zabawa słowami i liniami polegająca na tworzeniu wspólnych opowieści, animacje dla dzieci w wieku 2-3 lat, tworzenie STORebki – torby na książki, zajęcia z rysunku fotorealistycznego. Widać było, że Storyteka przypadła do gustu odwiedzających, a pod koniec dnia było dużo porządkowania. To świadczy o tym, że taka przestrzeń jest niezwykle potrzebna społeczności.

Storyteka zaprasza odwiedzających do udziału w licznych wydarzeniach. W ofercie znalazły się m.in.:

  • meeting plaszówek – spotkania z grami planszowymi
  • kursy tworzenia komiksu – na postawie baśni ukraińskiej i polskiej
  • zajęcia ogólnorozwojowe „Raz, dwa, trzy – ja i ty” dla dzieci w wieku 2-3 lat
  • zajęcia literacko-artystyczne „Dzień postaci z bajek” i „Dzień pluszowego misia”
  • czy warsztaty gipsowe.

Pod koniec listopada wystartuje też Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. W stałej ofercie Storyteki zagoszczą spotkania z technologią jak „kodowanie na dywanie”, nauka programowania, nauka logicznego myślenia i robotyki. Cała przestrzeń została zaprojektowana tak, by można ją było dostosować do organizacji właśnie takich wydarzeń.

– Zmieniamy się, aby sprostać oczekiwaniom. Tym właśnie jest Storyteka. Wyjściem naprzeciw potrzeb i zainteresowań młodzieży. Adaptujemy przestrzeń, odświeżamy zbiory i pytamy się młodych użytkowników o to, czego oczekują od nowoczesnej biblioteki – podkreśla Katarzyna Potapowicz, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany.

Fototekę w dzień otwarcia Storyteki dla Lustra Biblioteki zrobił Paweł Morawiec.