spot_img

Kolej na książki, czyli pomysły na promocję czytelnictwa

Przestrzeń publiczna stwarza dobre warunki na znalezienie nowych czytelników, którzy do tej pory nie korzystali z bibliotek. Zebrałam kilka pomysłów na to, jak dotrzeć do czytelnika. Elementami łączącymi je wszystkie są właśnie dworce kolejowe i podróże.

Kolej na książki

– „Kolej na książki!” z takim hasłem bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie wyruszyły z naręczem książek w okolice stacji kolejowej. W porannym ferworze i zabieganiu, proponowaliśmy chwilę wytchnienia z książką. Akcja promowania czytania książek w komunikacji spotkała się z dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem. Na początku z lekką dozą nieśmiałości, poprzez pierwsze wspólne rozmowy, aż po zawarte nowe znajomości pomiędzy podróżującymi – wiadomo, książki łączą – mówi Monika Kostrzewa z działu promocji.

Kolej na książkę, książka na kolej

To akcja podróżniczo-czytelnicza zorganizowana przez Sądecką Bibliotekę Publiczną. W jej ramach na dworcu PKP w Nowym Sączu odbyły się: spotkanie i warsztaty plastyczne, oprowadzania po wystawie modeli pociągów, zabawy animacyjne dla najmłodszych.

– O godz. 10:08 wyruszył specjalnie przygotowany pociąg Polregio do Piwnicznej-Zdroju, gdzie czekały na wszystkich biorących udział w akcji kolejne atrakcje. W pociągu odbył się koncert piosenek żeglarskich oraz szlagierów turystycznych „Znowu jestem dziś w podróży…” w wykonaniu Tomasza Szołdrowskiegowspominają bibliotekarze.

Kontynuacją podróży było spotkania autorskie z podróżnikami, rozdawanie autografów, malowanie twarzy, animacje muzyczne, zabawy z postaciami bajkowymi, poczęstunek. Całości towarzyszyła mobilna biblioteka, gdzie można było zapisać się do placówki i otrzymać pakiet powitalny kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Pociąg do literatury

Pociąg do literatury po kieleckich torach pędził w dniach 1-11 września 2023 roku. Zgromadził liczną rzeszę fanów literatury, dla których nie zabrakło różnych gatunków duchowej strawy – od spotkań autorskich, debat, warsztatów, spacerów po literackich Kielcach, śniadania na trawie, wieczorów z teatrem i poezją, aż po Targi Książki z udziałem wydawców z całej Polski. Podczas Festiwalu ogłoszono wyniki dwóch konkursów literackich – na opowiadanie i felieton. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem. Zachęcam do zapoznania się z relacją przesłaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

Pociąg od czytania

Wakacyjna akcja była elementem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Koleje Państwowe zaprosili podróżnych do skorzystania ze specjalnej strefy relaksu z książką, wyposażonej w nowości wydawnicze. Pasażerowie na dworcach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdyni, Wrocławiu mogli nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturę, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy.

Celem akcji „Pociąg do czytania” było przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie. Obie aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, często nieznane rejony i realia, wzbogacają nasze doświadczenia i przeżycia, pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy.

– W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Bibliostacja

Z ostatniej podróży do Holandii przywiozłam miłe wspomnienia z biblioteki w Rotterdamie, która znajduje się właśnie na dworcu kolejowym. Małą zajawkę prezentuję na głównym zdjęciu do artykułu.

Warto wspomnieć, że niedawno w budynku dworca kolejowego w Pobiedziskach otwarto nową bibliotekę. Wnętrza i szczegóły o inwestycji za 1,7 mln złotych można poznać na poniższym filmie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie ulokowane są biblioteki na dworcach kolejowych w Polsce, przeczytaj ten poradnik.

Źródło zdjęć: BMM, mat.pras. MBP Kalisz, SBP w Nowym Sączu, MBP Kielce