spot_img

Festiwal Literacki Żar Literatury

Po raz kolejny Żory staną się centrum życia literackiego w Polsce. Druga edycja Festiwalu Literackiego ŻAR LITERATURY odbędzie się w dniach 15-17 września 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Głównym tematem dyskusji, debat i spotkań autorskich będą biografie, a wśród gości znajdą się wybitne osobowości polskiej literatury współczesnej.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy spotkać się w Żorach na tym wspaniałym wydarzeniu i rozmawiać o literaturze. Wierzymy bowiem, że literatura ma w sobie tajemniczy żar, który potrafi rozpalać, budzić emocje, zaangażowanie, namiętności i pragnienia. Podczas trwającego trzy dni wydarzenia chcemy dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Zagwarantuje to atrakcyjność proponowanych spotkań, uznani twórcy, ważny społecznie temat i możliwość wymiany poglądów w przyjaznej przestrzeni. – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Biblioteki w Żorach.

W tym roku hasło festiwalu brzmi BIOGRAFIE. RAZEM I OSOBNO.

– Biografie zawsze cieszyły się popularnością wśród czytelników, ale w ostatnich latach powróciły ze zdwojoną siłą. Nie chodzi jednak tylko o klasyczne opowieści o życiu słynnych postaci, lecz o szerokie rozumienie tej kategorii. Dlatego z gościniami i gośćmi festiwalu będziemy rozmawiać o biografiach miejsc i wspólnot, wybitne twórczynie i twórców biografii zapytamy o ich metody pracy, zastanowimy się też, w jakiej relacji pozostają do siebie życie i literatura w pisarstwie o charakterze autobiograficznym. Ta kwestia jest od jakiegoś czasu bardzo intensywnie obecna w dyskusjach krytycznych, zwłaszcza wokół rodzimej prozy – mówi Artur Madaliński, literaturoznawca i krytyk literacki, twórca koncepcji programowej festiwalu.

Spotkaniom autorskim i dyskusjom towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń – warsztaty Oswajanie literatury dla licealistów, seminarium dla nauczycieli, wystawy oraz gry i zabawy wokół książek dla najmłodszych.

Pełny program, listę i opis gości i wiele innych informacji można znaleźć na stronie www.zarliteratury.pl.

Źródło zdjęć: freepik.com