spot_img

8. Zakopiański Festiwal Literacki pod patronatem Lustra Biblioteki

Tegoroczna edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem
„CzytajMY”. Natalia de Barbaro, Jakub Beczek, Joanna Gromek-Illg, Iza Klementowska, Katarzyna Kubisiowska, Robert Małecki, Tina Oziewicz, Agata Tuszyńska, czy Katarzyna Zdanowicz to zaledwie kilka spośród nazwisk z którymi spotkamy się podczas festiwalu. Po raz pierwszy promocje książek odbędą się w nowo powstałej Mediatece na Stacji Kultura.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż miejsce to zostaje oddane dla mieszkańców w roku 90-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu, które na przestrzeni lat przyciągało pod Giewont najwybitniejszych twórców, takich jak: Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński, Żeromski. O tym, że miasto i Tatry nadal inspirują współczesnych pisarzy najlepiej świadczy ilość książek zgłaszanych od 2016 roku do Nagrody Literackiej Zakopanego. Kto otrzyma ją w tym roku dowiemy się podczas uroczystej gali w Teatrze Witkacego, gdzie wysłuchamy także koncertu w wykonaniu Andrzeja Bieniasa do słów Edwarda Stachury. W programie pojawią się również opowieści o Wisławie Szymborskiej i słowa Agnieszki Osieckiej, której teksty wyśpiewa młoda artystka, laureatka 23. Edycji Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej.

W roku setnych urodzin poetki Wisławy Szymborskiej we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej zaprezentowana zostanie wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz ekspozycja wyklejanek zainspirowanych twórczością noblistki, które powstały we współpracy z uczniami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Na Placu Niepodległości w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się warsztaty literacko-plastyczne oraz warsztaty ekologiczne inspirowane tatrzańską przyrodą, podczas których mali czytelnicy, m.in. będą komponować literackie herbatki. Wraz
z Instytutem Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, odbędą się spotkania literackie i warsztaty. Zatem po prostu CzytajMY.

Więcej informacji na stronie literackifestiwal.zakopane.eu.

Źródło zdjęć: mat.pras.