spot_img

Książka to ogród – rozpoczął się XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tegoroczny XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął się pod hasłem „Książka to ogród”. Hasło zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD lub Tydzień Czytania) to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek przedszkolnych, szkolnych bibliotecznych, kulturalnych i wychowawczych w całym kraju.

Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. Są oni dla dzieci źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, sprzątanie parku lub lasu, a także parady postaci z bajek i spacery literackie.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom potrwa od 1 do 7 czerwca 2023 r.

Centralna Inauguracja XXII OTCD odbędzie się 1 czerwca o godz. 11.00 (relacja z wydarzenia – o godz. 12.00 na FB Fundacji) w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Tradycyjnie sygnałem do rozpoczęcia Tygodnia Czytania będzie wspólne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima z udziałem Ambasadorek Fundacji.

Ponadto, każdego dnia XXII OTCD na stronie fanowskiej Fundacji na FB emitowane będą nagrania ze znakomitymi Twórczyniami i Twórcami literatury dla dzieci i młodzieży – przed południem o godz. 11.00 (dla dzieci z przedszkoli i szkół), oraz wieczorem o godz. 18.00 – dla rodzin z dziećmi. Bohaterami przedpołudniowych spotkań będą postaci z wybranej książki ekranowego Gościa, tematem spotkania wieczornego – inspiracje literackie Autorki/Autora, które były dla nich jak fascynujący i piękny ogród.

Strona internetowa XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Źródło zdjęć: mat.pras.